
W lubuskim ma powstać hub wodorowy
Spółki H2 Energy i JLL będą współpracować przy projekcie budowy zagłębia produkcji zielonego wodoru w województwie lubuskim. Ma ono wykorzystywać wielkoskalowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.
Spółki H2 Energy i JLL będą współpracować przy projekcie budowy zagłębia produkcji zielonego wodoru w województwie lubuskim. Ma ono wykorzystywać wielkoskalowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.
Dwukierunkowa instalacja produkcji wodoru w Elblągu współpracuje z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. Według autorów projektu jest to pierwszy tego typu projekt na świecie.
Naukowcy z RMIT University chcą stworzyć katalizator, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii...
Elektrolizer w Szwecji ma wytwarzać 24 tony zielonego wodoru dziennie. Nad optymalizacją produkcji zasilanej z morskiej farmy wiatrowej czuwać będzie system ABB.
Grupa naukowców z Niemiec i Finlandii sprawdziła, czy opłaca się sezonowe magazynowanie i zużywanie wodoru w domach. Uwzględniono perspektywę czasową do 2050 roku i wzięła pod uwagę aż 145 krajów z całego świata.
Fraunhofer ISE opracował koncepcję wytwarzania wodoru na platformie morskiej. Elektrolizer ma być zasilany energią elektryczną z morskiej farmy wiatrowej. Instytut zapewnia, że taki proces produkcji wodoru będzie opłacalny.
Hydro Sanok to pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa. Teraz pozyskała inwestora, który pomoże w transformacji systemu energetycznego miasta z udziałem OZE i odnawialnego wodoru.
Wodoromobilność to pojęcie, które dopiero przebija się do naszego języka. Coraz więcej sygnałów wskazuje jednak na to, że w ciągu najbliższej dekady to właśnie wodór będzie paliwem, które ostatecznie zmieni oblicze bezemisyjnej komunikacji...
Enea kontynuuje w Kozienicach projekt budowy elektrowni gazowej w technologii CCGT. Grupa zapewnia, że bloki, których budowa ma ruszyć w przyszłym roku, będą gotowe do współspalania wodoru wytwarzanego z udziałem energii odnawialnej.
Niemiecki Sunfire uruchomił w Rotterdamie największą na świecie instalację wykorzystującą do produkcji zielonego wodoru technologię opracowaną przez firmę. Elektrolizer powstał w ramach pionierskiego projektu wodorowego MultiPLHY.
Bruksela zatwierdziła pomoc publiczną, która wesprze projekt realizowany przez jedną ze spółek Lotosu. Unijne dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę instalacji do produkcji wodoru zasilanej energią z fotowoltaiki z wykorzystaniem bateryjnego magazynu energii.
Grupa Axpo buduje elektrolizer przy elektrowni wodnej. Jego uruchomienie planuje już na jesień tego roku. Obiekt ma wytwarzać rocznie 350 ton zielonego wodoru.
Konsorcjum fińskiej firmy Wärtsilä i amerykańskiego WEC Energy Group przetestowało działanie generatora pracującego na paliwie gazowym z 25-proc. domieszką wodoru. Wyniki okazały się obiecujące.
Jeden z europejskich liderów w wytwarzaniu zielonego wodoru podsumował rok 2022. W tym czasie zwiększył portfel projektów do prawie 10 GW i zanotował przychody na plusie, jednak powiększył stratę netto względem roku wcześniejszego...
Gospodarka wodorowa jest jednym z najważniejszych elementów transformacji energetycznej, która ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i walkę ze zmianami klimatycznymi. Wodorowy nośnik energii może być stosowany w wielu sektorach gospodarki, w tym w transporcie, przemyśle i energetyce.