Ponad 30 mln euro na pilotażowy projekt wykorzystujący energię pływów

Francuska firma planuje wdrożenie jednego z pierwszych we Francji projektów wykorzystujących energię pływów na skalę komercyjną. Pomogą w tym środki pozyskane z unijnego Funduszu Innowacyjnego.
Na razie energia pływów morskich to jedno z najmniej wykorzystanych odnawialnych źródeł energii. Mogą to zmienić projekty realizowane między innymi przez firmę Normandie Hydroliennes.
Projekt hydroelektryczny NH1, realizowany przez Normandie Hydroliennes, dzięki dofinansowaniu przyznanemu z Funduszu Innowacyjnego (Innovation Fund, IF) ma skutkować budową instalacji, która stanie się ważnym krokiem w rozwoju morskiej energetyki pływów.
Wysokość dofinansowania z Funduszu Innowacyjnego dla Normandie Hydroliennes wynosi 31,3 mln euro. W projekcie firma zastosuje turbiny o osi poziomej Proteus AR3000.
Potencjał energii pływów morskich
Normandie Hydroliennes podaje, że Francja zajmuje drugie miejsce w Europie, jeśli chodzi o siłę prądów morskich – potencjał rozwoju technologii pływów ma wynosić około 5-6 GW, co oznacza możliwość produkcji energii na poziomie 15-18 TWh.
Pilotażowa elektrownia, która uzyskała dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego, składać się będzie z czterech turbin AR3000 o łącznej mocy 12 MW. Instalacja powstaje w Cherbourg w Normandii. Zgodnie z założeniami będzie produkować 34 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 15 tys. osób. Rozpoczęcie pracy tej morskiej elektrowni wykorzystującej energię pływów zaplanowane jest na rok 2028.
Deweloper projektu NH1 zaznacza, że jego realizacja będzie się wiązała z utworzeniem 400 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.
– To finansowanie pozwoli nam podjąć decydujące kroki we wdrażaniu naszego innowacyjnego i konkurencyjnego rozwiązania, przyspieszyć rozwój i zrealizować naszą wizję – powiedziała Katia Gautier, dyrektor Normandie Hydroliennes.
Jesienią 2024 r. firma ogłosiła pomyślne zakończenie badania walidacyjnego redukcji kosztów dla projektu NH1 i systemu turbiny o poziomej osi obrotu AR3000. Badanie zlecone przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) miało potwierdzić znaczący przełom w branży energetyki odnawialnej na morzu dzięki znaczącej redukcji kosztów produkcji energii (LCOE). Uwzględniono zarówno aspekty finansowe, jak i technologiczne.
– System turbin pływowych serii AR firmy Proteus i zaproponowane innowacje dla systemu AR3000 zostały zweryfikowane jako kluczowe czynniki przyczyniające się do redukcji LCOE – komentowała wówczas Katia Gautier.
Fundusz Innowacyjny IF23
W ramach naboru IF23 z Funduszu Innowacyjnego, którego wyniki ogłoszono jesienią 2024 r., wybrano do dofinansowania 77 projektów z 18 krajów europejskich. Przedsięwzięcia mają być wdrożone w latach 2025-2031. Środki pochodzą z unijnego systemu handlu emisjami ETS, a przyznane dotacje wahają się od 1,4 mln euro do 262 mln euro.
Oprócz tego Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zaprosiła inwestorów sześciu projektów z listy rezerwowej do przygotowania umów o dotację. Łącznie więc w naborze IF23 wybrano 83 projekty o różnej skali, w tym pilotażowe. Łączna wartość naboru IF23 wyniosła 4,8 mld euro.
Wspierane projekty zostały ocenione na podstawie pięciu kryteriów:
- potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych;
- stopnia innowacyjności;
- gotowości technologicznej, finansowej i operacyjnej;
- możliwości skalowania;
- opłacalności ekonomicznej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Ta technologia powinna się intensywnie rozwijać.
W Polsce jest 7000 spiętrzeń na rzekach gdzie można by pozyskiwać tani prąd stabilny ze spadku wody , najkosztowniejsza inwestycja jaka jest spiętrzenie już jest , nie stać nas na takie marnotrasywo żeby nie zagospodarować tych spetrzen do produkcji energii