Największy projekt wodorowy w Europie

Największy projekt wodorowy w Europie
MG Energy Group Hydrogen

MG Zielone Wybrzeże 1 Sp. z o.o. z grupy kapitałowej MG Energy Group Hydrogen B.V. wchodzi w kolejny kluczowy etap swojej inwestycji polegającej na wybudowaniu instalacji do produkcji odnawialnego wodoru w oparciu o technologię elektrolizy z wykorzystaniem energii elektrycznej dostarczanej z wielkoskalowych źródeł OZE (fotowoltaika oraz elektrownie wiatrowe) zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim.

Dobiega końca realizacja Feasibility Study realizowanego przez KPMG Advisory Sp. z o.o. sp. k., które to będzie zawierało takie dane jak due diligence terenów, koncepcję techniczną, model energetyczny oraz model finansowy.

Jako ostateczną lokalizację fabryki wybrano tereny znajdujące się w obszarze gminy Police w województwie zachodniopomorskim i w tym celu wytypowano oraz zabezpieczono odpowiednią ilość gruntów.

Projekt zakłada 3 etapy budowy fabryki do produkcji odnawialnego wodoru w podziale na I etap – 400 MW elektrolizy, II etap – 800 MW elektrolizy, III etap – 1200 MW elektrolizy, co według informacji otrzymanych od Hydrogen Europe jest największym jak do tej pory projektem realizowanym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie.

Aby dotrzymać założonych przez spółkę terminów realizacji przedsięwzięcia, gdzie I etap będzie realizowany w 2027 roku, rozpoczęto również rozmowy z dostawcami głównych technologii jak elektrolizery, czyli Siemens Energy oraz Quest One (grupa MAN Energy Solutions) w celu weryfikacji produkcji urządzeń i planowanych terminów dostaw.

Spółka oszacowała koszt I etapu budowy fabryki do produkcji odnawialnego wodoru na poziomie 3,68 mld euro i wspólnie z KPMG na bieżąco weryfikuje dostępne na poziomie krajowym oraz Unii Europejskiej formy dofinansowań, w celu zamknięcia kwestii związanej z finansowaniem całej inwestycji. Koszty kolejnych etapów spółka wycenia na 7,36 mld euro (etap II) i 11,04 mld euro (etap III). Całość przedsięwzięcia to łączny koszt 22,08 mld euro.

Obserwując światowe i europejskie rynki, widzimy, jak szybko rośnie zapotrzebowanie na zielony wodór, dodatkowo zgodnie z zapisami Europejskiego Zielonego Ładu, państwa Unii mają osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Przyszłością dla zdekarbonizowanego przemysłu i energetyki są odnawialne źródła energii oraz wodór. Plan REPowerEU zakłada wytwarzanie w Unii Europejskiej 10 mln ton wodoru odnawialnego rocznie do 2030 r. – a co za tym idzie – budowa fabryki realizowana przez MG Zielone Wybrzeże 1 Sp. z o.o. idealnie wpisuje się w te założenia.

MG Energy Group Hydrogen B.V., Marian Glita, Prezes Zarządu
MG Green Energy sp. z o.o., Katarzyna Glita, Prezes Zarządu
MG Zielone Wybrzeże 1 sp. z o.o., Mariusz Glita, Prezes Zarządu

MG Energy Group Hydrogen – materiał sponsorowany