Wyróżniono projekty wodorowe. Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą MKiŚ
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyróżniło projekt wodorowy realizowany przez Dolnośląską Dolinę Wodorową. Produkcja wodoru w ramach tej inicjatywy ma osiągnąć niemal 50 tys. ton rocznie.
Nagrodzony projekt realizowany przez Dolnośląską Dolinę Wodorową to Baltic Sea Hydrogen Valley – inicjatywa zbudowania doliny wodorowej obejmującej cały region Morza Bałtyckiego. Zakłada ona budowę transgranicznej doliny wodorowej oraz połączenie jej z lokalnymi dolinami w krajach nadbałtyckich.
Rozwijane międzynarodowe rynki wodorowe mają być zoptymalizowane pod kątem technicznym i ekonomicznym i mają działać z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Resort klimatu wyróżnił projekty zgłoszone przez pięć podmiotów. Poza Dolnośląską Doliną Wodorową są to: Orlen (za projekt Akademia H2, Clean Cities, Pracownia Badań jakości Wodoru), Gas System (za projekt Wodorowa Mapa Polski), Politechnika Krakowska (za przystosowanie silnika spalinowego do zasilania wodorem) oraz Arcerol Mittal (za budowę pieców wodorowych).
Nagrody wręczono podczas IV Konferencji Stron Porozumienia Sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.
50 tys. ton wodoru rocznie
O tym, jak dużą skalę produkcji wodoru zakładają twórcy nagrodzonego projektu, świadczy łączna roczna produkcja wodoru w całej Europie. W 2023 r. sięgnęła ona 30 tys. ton. Tymczasem produkcja wodoru w ramach projektu Baltic Sea Hydrogen do końca dekady ma osiągnąć blisko 50 tys. ton rocznie. Ponad 2/3 zostanie wykorzystane do produkcji metanolu i amoniaku oraz w pozostałym przemyśle chemicznym, tworzyw sztucznych i rafineryjnym.
Projekt Baltic Sea Hydrogen uzyskał dotację z Clean Hydrogen Partnership, a jego łączny budżet wynosi 33 mln euro. Z tej kwoty na zadania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej przeznaczono 274 tys. euro (ponad 1 mln zł).
Dzięki projektowi Baltic Sea Hydrogen możliwe będzie sfinansowanie z funduszy Unii Europejskiej szerszej promocji zastosowania wodoru i rozprzestrzenianie wiedzy technicznej na jego temat, co pozwoli częściowo odciążyć krajowy budżet.
Pierwszy elektrolizer do produkcji zielonego wodoru w Polsce
Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa jest jednym z najaktywniejszych podmiotów na krajowym rynku wodoru. Organizacja jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem podmiotów zainteresowanych wspieraniem rozwoju gospodarki wodorowej rozumianej jako łańcuch wartości związany z wytwarzaniem, przesyłem, magazynowaniem i zastosowaniem wodoru w transporcie, energetyce, ciepłownictwie i przemyśle, czyli w głównych działach gospodarki. Stowarzyszenie działa na terenie całej Polski, szczególnie aktywne jest w województwach: dolnośląskim, opolskim i lubuskim oraz w dorzeczu rzeki Odry.
Dzięki zaangażowaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej ma powstać prognoza dotycząca możliwości rynkowych związanych z wodorem w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie do 2035 r. Obejmie ona: analizę czynników wzrostowych, ryzyka i barier rynkowych, potencjalny rozmiar geograficzny i ekonomiczny rynku, trendy rynkowe, docelowych użytkowników i klientów, głównych konkurentów oraz przewagę konkurencyjną.
Analiza ma skutkować wyborem projektów do powtórzenia w innych lokalizacjach zgodnie z lokalnymi potrzebami, z uwzględnieniem cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i paliw transportowych, miksu energetycznego, dostępności OZE, taryf rządowych oraz dotacji na ciepło i transport.
Na terenie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej funkcjonuje już największa obecnie instalacja zielonego wodoru w Polsce, niedawno uruchomiona w Oławie w firmie Promet-Plast, która jest członkiem DDW. Więcej o tej inwestycji w artykule: Rusza pierwsza w Polsce komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.