Ruszą dotacje na polskie projekty wodorowe. Budżet 640 mln euro
Dofinansowanie na inwestycje w technologie wodorowe będzie pochodzić ze środków KPO. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada nabór wniosków w trybie konkursowym.
Dofinansowanie na inwestycje wodorowe udzielane będzie w formie dotacji. Ministerstwo Kultury i Środowiska (MKiŚ) podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie tzw. jednostką wspierającą, czyli podmiotem realizującym program.
Zawarta umowa obejmuje realizację inwestycji w technologie wodorowe oraz wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru. Całkowita pula programu wynosi 640 mln euro. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Na co będzie można dostać dofinansowanie?
Resort klimatu podkreśla, że inwestycje w wodór stanowią ważny element dekarbonizacji przemysłu i transportu. Umowa z BGK pomoże wesprzeć technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru (inwestycja KPO B2.1.1) w trzech głównych obszarach. Są to:
- inwestycje w zakresie budowy stacji tankowania wodoru;
- innowacyjne jednostki transportowane napędzane wodorem;
- inwestycje publiczne – program realizowany w formie dotacji w celu zachęcenia do realizacji inwestycji prywatnych i poprawy dostępu do finansowania w polskim sektorze produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego.
Jak informuje MKiŚ, umowy o udzielenie dotacji w ramach obszaru 3. mają zapewnić łączne zdolności produkcyjne w zakresie wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego na poziomie co najmniej 315 MW.
Według informacji resortu klimatu budowa instalacji do produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego umożliwi redukcję wykorzystania surowców kopalnych, zastępowanie wysokoemisyjnych źródeł wytwarzania energii oraz zastępowanie paliw konwencjonalnych w transporcie.
Odpowiedź na cele unijne
Planowane inwestycje mają m.in. wesprzeć polski przemysł w spełnieniu celów znowelizowanej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III). W odniesieniu do sektora wodoru wymagają one:
- w sektorze przemysłu: udziału co najmniej 42 proc. wodoru odnawialnego w 2030 r. i 60 proc. w 2035 r.;
- w sektorze transportu (RFNBO): udziału 5,5 proc. zaawansowanych biopaliw oraz paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (do których zalicza się odnawialny wodór) w zużyciu końcowym, w tym udział minimum 1 proc. paliw RFNBO w 2030 r.
Warunki dofinansowania
Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach realizacji programu będzie udzielał dotacji stanowiących pomoc publiczną. Maksymalne wsparcie w przeliczeniu na 1 MW mocy instalacji do produkcji wodoru RFNBO wynosi około 2 mln euro.
Dotacją będą objęte zarówno same instalacje do produkcji wodoru, jak i infrastruktura towarzysząca, do której może należeć m.in. źródło OZE. Minimalna moc takiej instalacji to 20 MW.
Nabór wniosków w trybie konkursowym jest planowany na grudzień 2024 r. Zawieranie umów z ostatecznymi odbiorcami wsparcia zaplanowane jest z kolei do końca czerwca 2025 r.
Resort klimatu zaprasza do udziału w spotkaniu online 4 grudnia 2024 r. w godzinach 12-14. Będzie ono stanowiło element konsultacji dokumentacji konkursowej dla inwestycji wodorowej. Chęć uczestnictwa można zgłosić, wysyłając wiadomość na adres: kpoelektrolizery@bgk.pl.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jak zwykle niezły przekręt. Nabór wniosków do końca grudnia 2024. Spotkanie 4 grudnia. Artykuł widoczny 5 grudnia. Kto ma dostać pieniądze już dawno wiadomo.