Elektrolizer bezpośrednio na morskiej farmie wiatrowej w Europie
Na Morzu Północnym powstanie demonstrator morskiego elektrolizera zintegrowanego z farmą wiatrową. Projekt ma dostarczyć istotnych informacji, które w przyszłości pomogą w komercyjnym wdrażaniu i eksploatacji takich urządzeń.
Elektrolizer Alpha Ventus powstanie w niemieckiej części Morza Północnego. Jego zakładana moc to 10 MW. Będzie to wspólny projekt niemieckich deweloperów morskich elektrowni wiatrowych i zakładów produkcji wodoru: NorthH2, Deutsche Offshore-Testfeld-und Infrastruktur (DOTI) oraz fundacji Offshore-Windenergie. W skład konsorcjum NorthH2 wchodzą RWE, Equinor, Eneco i Shell.
Deweloperzy projektu określają go jako „przełomowy krok w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej”. Niedawno partnerzy podpisali list intencyjny (LoI) w sprawie współpracy przy budowie demonstratora elektrolizy morskiej o mocy 10 MW na terenie pierwszej niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Alpha Ventus.
Produkcja wodoru bezpośrednio na morzu
Zainicjowany projekt badawczo-demonstracyjny jest częścią projektu NorthSea Hydrogen opracowanego przez NorthH2. Ma on pokazać wykonalność i wydajność produkcji wodoru bezpośrednio na morzu i przetestować komponenty wymagane przy użyciu fundamentu z prototypowej turbiny wiatrowej.
Energia z Alpha Ventus zostanie wykorzystana do zasilania elektrolizy PEM. Woda morska najpierw zostanie odsolona, a następnie rozdzielona na wodór i tlen w elektrolizerze. Wyprodukowany w ten sposób wodór będzie magazynowany, a w okresach słabego wiatru będzie testowana jego rekonwersja na energię elektryczną.
Obecnie mają być też badane opcje wykorzystania wodoru produkowanego bezpośrednio na morzu. Według autorów projektu wygenerowane ilości wodoru będą zbyt małe, aby jego załadunek na morzu i transport statkami na ląd uzasadniały wysokie koszty logistyki. W planach jest jednak rurociąg AquaDuctus, który ma połączyć instalacje na Morzu Północnym z siecią rurociągów na lądzie – wówczas także demonstrator wodoru może zostać do niego przyłączony i w ten sposób będzie wyprowadzany zielony wodór.
Dane do rozwoju technologii
Celem projektu jest zgromadzenie jak najwięcej informacji, które w przyszłości umożliwią komercyjną eksploatację elektrolizerów na morzu. Ważną jest część stanowić też będą analizy towarzyszące badaniom ekologicznym, testowanie i optymalizacja systemów i komponentów w warunkach rzeczywistych oraz stworzenie platformy dla partnerów przemysłowych.
Ponadto opracowanie i wdrożenie projektu ma pomóc w ustanowieniu niezbędnych ram regulacyjnych dla specyfikacji i zatwierdzania projektów elektrolizy morskiej.
– Demonstrator elektrolizy morskiej o mocy 10 MW to kluczowy krok w kierunku umożliwienia produkcji zielonego wodoru bezpośrednio na morzu. Pomoże nam to znacznie zwiększyć wydajność i zrównoważony rozwój produkcji wodoru przy uniknięciu jednocześnie wyzwań związanych z problemami z podłączeniem do sieci – powiedział Andreas Wellbrock, dyrektor zarządzający NorthH2.
– Rozwój rynku w sektorze wodoru jest obecnie konfrontowany z wieloma różnymi wyzwaniami technicznymi i ekonomicznymi, które należy pokonać. Jest to jeszcze bardziej odczuwalne w przypadku produkcji wodoru na morzu. Tutaj należy najpierw przetestować na chłodno, jak trudne warunki Morza Północnego wpływają na komponenty technologiczne i wymagania konserwacyjne – dlatego z zadowoleniem przyjmujemy tę inicjatywę i cieszymy się, że możemy zapewnić możliwość przeprowadzenia testów na obszarze testowym Alpha Ventus – dodała Karina Würtz , dyrektor zarządzająca fundacji Offshore-Windenergie.
Elektroliza na Atlantyku
Pierwszy w skali globalnej pilotaż produkcji zielonego wodoru na morzu wdrożyła w ubiegłym roku firma Lhyfe. Uruchomiła platformę Sealhyfe podłączoną do energetycznego węzła podmorskiego zintegrowanego z pływającą turbiną wiatrową. Testy na morzu odbywają się na obszarze ośrodka testowego SEM-REV Centrale Nantes u wybrzeży Le Croisic we Francji.
Instalacja produkuje wodór bezpośrednio na morzu od 20 czerwca 2023 r. Elektrolizer o mocy 1 MW dostarczyła firma Plug Power. Wcześniejsza, pierwsza faza projektu obejmowała testy na nabrzeżu. Więcej o tym projekcie i pierwszych wnioskach można przeczytać w artykule: Na Atlantyku ruszył pierwszy na świecie elektrolizer pracujący na morzu.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Takie elektrolizery wbudowane w turbiny wiatrowe to mają sense ale przy turbinach, które ze względu na oddalenie nie mają z lądem połączenia elektrycznego. W przeciwnym przypadku chyba jednak lepiej przesłać prąd kablem, a ewentualny elektrolizer zasilić już na lądzie. Logistyka i serwis będą dużo łatwiejsze i tańsze.