Jest pozwolenie na budowę potężnego elektrolizera w Holandii

Jest pozwolenie na budowę potężnego elektrolizera w Holandii
fot. YouTube/RWE

Niemiecki RWE zamierza zbudować elektrolizer, który przyczyniłby się do integracji lądowego systemu energetycznego z morską farmą wiatrową. Koncern uzyskał pozwolenie na budowę i ocenę oddziaływania na środowisko dla projektu.

Planowany przez RWE elektrolizer jest częścią rozwiązań przewidzianych w ramach projektu OranjeWind. W założeniu obejmuje on morską farmę wiatrową o mocy 795 MW, a także elektrolizer o mocy 100 MW. Ostatnio niemiecki producent energii poinformował o istotnym kroku w kierunku uruchomienia produkcji zielonego wodoru, tj. uzyskaniu niezbędnych pozwoleń budowlanych i środowiskowych,

Elektrolizer powstać ma w Eemshaven w Holandii w pobliżu Magnum Power Station. Jak podaje RWE, jeśli obiekt zostanie zbudowany, przyczyni się do planów integracji lądowego systemu energetycznego z morską farmą wiatrowej OranjeWind, którą na holenderskim Morzu Północnym RWE rozwija w ramach joint venture z TotalEnergies.

REKLAMA

Zabezpieczenie niezbędnych pozwoleń przybliża nas o krok do realizacji elektrolizera w Eemshaven. Umożliwiłoby to RWE dostarczanie przemysłowi zielonego wodoru, aby uczynić ich procesy produkcyjne bardziej zrównoważonymi – powiedziała Sopna Sury, COO Hydrogen w RWE Generation SE.

Podstawowy warunek: infrastruktura przesyłowa

Region Eemshaven w Holandii w założeniu ma stać się holenderskim centrum zrównoważonej energii. Znacząco przyczynią się do tego inwestycje RWE realizowane w ramach projektu OranjeWind. Kluczowym jego elementem będzie integracja planowanych obiektów OZE z holenderskim systemem energetycznym, co pozwoli dopasować nieregularną produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do elastycznego zapotrzebowania na energię.

Jak zaznacza RWE, po uzyskaniu pozwoleń na budowę elektrolizera OranjeWind o mocy 100 MW plany firmy dotyczące produkcji zielonego wodoru w regionie Eemshaven uległy rozszerzeniu. Firma pracuje bowiem także nad budową elektrolizera Eemshydrogen o mocy 50 MW w pobliskiej elektrowni Eems.

REKLAMA

Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dotycząca budowy obu zakładów produkcji zielonego wodoru zależeć będzie od terminowego zapewnienia niezbędnej infrastruktury, tj. krajowej sieci wodorowej, która pozwoli na transport zielonego wodoru do klientów.

Niedawno także TotalEnergies ogłosiło, że swoją część produkcji energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej OranjeWind (tj. 350 MW) przeznaczyć chce na produkcję zielonego wodoru na rzecz dekarbonizacji rafinerii TotalEnergies w Europie Północnej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.