Duńczycy wybudują duży zakład produkcji zielonego metanolu
Duńska spółka European Energy wybuduje zakład produkcji zielonego metanolu. Projekt dofinansuje Komisja Europejska. Podpisanie umowy zaplanowano na początek przyszłego roku.
W ramach unijnego Funduszu Innowacyjnego spółka otrzymała od Komisji Europejskiej 55 mln na budowę zakładu produkcji zielonego metanolu w Danii. Grant pomoże sfinansować budowę projektu trzykrotnie większego niż obecna fabryka e-metanolu Kassø, której zdolność produkcyjna to około 32 tys. ton zielonego metanolu rocznie.
Nowy zakład ma produkować ponad 100 tys. ton zielonego metanolu rocznie, co pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 150 tys. ton rocznie. Budowa ma rozpocząć się w 2026 r., a zakład zacznie działać od roku 2028/2029.
Emil Vikjær-Andresen, EVP i szef segmentu Power-to-X w European Energy, podkreśla, że otrzymane finansowanie pozwoli na zwiększenie rozmiaru produkcji i zmniejszenie kosztów przy jednoczesnej poprawie wydajności. To wymagania konieczne do obniżenia kosztów zielonej transformacji.
Wodór i e-metanol w Polsce
Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska, podkreśla, że także Polska stanowi perspektywiczny rynek dla zielonych paliw syntetycznych. Technologia Power-to-X (PtX) i produkcja e-metanolu stanowią kluczowe kroki w zielonej transformacji. Umożliwiają bowiem elektryfikację trudnych do dekarbonizacji sektorów, takich jak transport ciężki, żegluga, lotnictwo i produkcja chemiczna.
Wdrażanie tych rozwiązań w naszym kraju jest kolejnym, niezbędnym krokiem do utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych. Przykład duńskich projektów zielonego wodoru i e-metanolu pokazuje, że Unia Europejska docenia ich znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy – mówi Olga Sypuła.
Duńska firma podkreśla, że także w Polsce są gminy zainteresowane rozwojem instalacji do produkcji wodoru i e-metanolu. Na początku tego roku European Energy oraz gminy Barwice i Grzmiąca podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie „zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X”. Zamierzają wspólnie zbadać możliwości produkcji zielonego e-metanolu i ciepła z odnawialnych źródeł energii na terenie gmin Barwice i Grzmiąca. Więcej o tym w artykule: Power-to-X w Polsce. Duńczycy chcą współpracować z gminami.
W naszym kraju Duńczycy zaczęli już testować wdrażanie technologii Power-to-X. Jesienią 2022 r. Eurowind Energy wraz z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wałczu zapowiadali utworzenie parku energetycznego w ramach projektu PtX. Miała powstać instalacja pilotażowa o mocy 40 MW, wykorzystująca różne źródła odnawialne i bezpośrednią linię energetyczną. Energia miała trafić do Zakładu Energetyki Cieplnej w Wałczu i zasilić kotły ogrzewające wodę dla miejskiego systemu ciepłowniczego.
Finansowanie OZE
Duńska spółka European Energy powstała w 2004 r. W 28 krajach na czterech kontynentach prowadzi prace nad projektami o łącznej mocy 60 GW. Obejmują one energię słoneczną i wiatrową, magazynowanie energii i technologię Power-to-X.
W Polsce European Energy zainstalowało elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy ponad 130 MW, a kolejne 70 MW jest w fazie budowy. Niedawno European Energy pozyskało fundusze na te projekty. Budowa dwóch farm fotowoltaicznych zostanie sfinansowana środkami od mBanku. Inwestycje PV Łobez i PV Dębnica Kaszubska powstają na północy Polski. Duński deweloper otrzyma na ich realizację 143,7 mln. Więcej o tym w artykule: European Energy pozyskało duże środki na farmy PV w Polsce.
Duński deweloper ma w przygotowaniu 5 GW nowych projektów z obszaru energetyki odnawialnej.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.