REKLAMA
 
REKLAMA

Na Śląsku powstanie fabryka zielonego wodoru

Na Śląsku powstanie fabryka zielonego wodoru
fot. YouTube/Forbes

Agencja Rozwoju Przemysłu zamierza wspólnie z partnerami zbudować zakład produkcji odnawialnego wodoru. Inwestycja kosztować może nawet 2 mld euro (ponad 8,5 mld zł).

Fabryka wodoru prawdopodobnie powstanie na Śląsku. Zbuduje ją spółka joint venture utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) wraz z partnerami. Jak podał Polskiej Agencji Prasowej Michał Dąbrowski, prezes ARP, docelowo inwestycja ma kosztować 1,5-2 mld euro.

Zielony wodór produkowany w planowanej fabryce ma być wykorzystywany na potrzeby przemysłu i transportu.

REKLAMA

Myślę, że będzie to coś, co zmieni optykę, jeśli chodzi o gospodarkę Polski w przestrzeni transportu, ekologii – stwierdził Michał Dąbrowski.

Środki z Europejskiego Banku Wodorowego

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w rozmowie z PAP nie chciał ujawnić, kim będą partnerzy projektu wodorowego. Poinformował jedynie, że projekt będzie realizować spółka jonit venture, a jednym z partnerów jest spółka technologiczna.

Chcemy wybudować fabrykę wodoru, bo to będzie „game changer” dla całego regionu. Chcemy być w tym pierwsi, mamy ustalone kroki milowe. Inicjatorem tego projektu jest pani minister Czarnecka. Będziemy go prawdopodobnie alokowali na Śląsku – powiedział Dąbrowski.

Agencja Rozwoju Przemysłu jest spółką Skarbu Państwa, która oferuje usługi dla firm. Świadczenia te obejmują m.in. dofinansowanie inwestycji, doradztwo, pomoc w pozyskiwaniu kapitału i ekspansji na rynki zagraniczne. W ramach pierwszej fazy projektu wodorowego zamierza w przyszłym roku zainwestować 600 mln zł. W finansowaniu całości  projektu – który ma kosztować do 2 mld euro – agencja chce wykorzystać środki dostępne w Europejskim Banku Wodorowym.

REKLAMA

Obszary zastosowania zielonego wodoru

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje w ramach inwestycji w fabrykę wodorową na Śląsku zaoferować jak najwięcej własnych elementów w całym łańcuchu produktowym – zarówno technologię i produkcję wodoru, jak i pomysły na jego wykorzystanie w różnych sektorach gospodarki.

Odnawialny wodór powstaje w procesie elektrolizy wody przy wykorzystaniu energii z OZE. Wykorzystuje się go m.in. jako nośnik energii w ogniwach paliwowych w transporcie kołowym i kolejowym. Ponadto zielony wodór może znaleźć zastosowanie w energetyce i ciepłownictwie w procesie dekarbonizacji tych sektorów, a także w przemyśle rafineryjnym (produkcja paliw) i chemicznym.

Pierwsza w Polsce komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru została uruchomiona w tym roku na terenie Energetycznego Klastra Oławskiego w Gaju Oławskim koło Wrocławia. Jednym z pierwszych klientów odbierających wodór ma być operator komunikacji miejskiej z Wałbrzycha. Więcej na ten temat w artykule: Rusza pierwsza w Polsce komercyjna instalacja do produkcji zielonego wodoru.

Ostatnio Polenergia informowała, że będzie dostarczać odnawialny wodór na potrzeby zasilania autobusów wodorowych z floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Rzeszów. Wodór wytwarzany będzie przez H2HUB Nowa Sarzyna. Więcej o tym projekcie w artykule: Polenergia dostarczy zielony wodór dla MPK Rzeszów.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

A skąd będzie energia do pozyskania tego oto zielonego wodoru ? Z węgla!

Mistane skonczcie z promowaniem elektrolizy i wodoru w tej technologii 18-10-2024 17:17

Kazdy kg wodoru wymaga 10 kg wody specjalnie przygotowanej i 55 kwh ener elektrycznej a sam wodor w 1 kg zawiera tylko 33 kwh energii chemicxnej przestańcie promować technologie ktöre nie bilansują się energetycznie i zużywają mln L wody

Energia zwingla na zielony wodór totalne nieporozumienie

Co za bzdura, megalomania i bezmyślność!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady