Polenergia dostarczy zielony wodór dla MPK Rzeszów
Polska prywatna grupa energetyczna planuje skomercjalizować zielony wodór. Wygrany przetarg na dostawy dla MPK Rzeszów uznaje za dobry początek tego procesu.
Zorganizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Rzeszów Spółka z o.o. przetarg obejmował dostawę paliwa dla 20 autobusów napędzanych wodorem. Umowa jest przewidziana na 15 lat.
Zwycięzcą postępowania okazała się Polenergia. Jak podaje MPK Rzeszów, oferta koncernu uzyskała maksymalną liczbę 100 punktów w kryterium ceny. Szacowana wartość przetargu wynosi 120 mln zł.
Dostawy z hubu wodorowego
Za dostawy wodoru na potrzeby rzeszowskiego transportu miejskiego odpowiadać będzie H2HUB Nowa Sarzyna. To realizowany przez Polenergię projekt, dla którego niedawno wydano pozwolenie na budowę instalacji do produkcji i nalewu wodoru. Kluczowym elementem projektu będzie elektrolizer o mocy 5 MW.
Rok temu spółka informowała o wyborze dostawcy elektrolizera dla H2HUB Nowa Sarzyna. To firma Hystar produkująca wysokowydajne elektrolizery PEM. Dostawy miały być zrealizowane w trzecim kwartale 2024 r. Polenergia informuje teraz, że prace są właśnie finalizowane. Urządzenie ma pozwolić na produkcję do 90 kg wodoru na godzinę.
– Polenergia rozpoczyna ekspansję w obszarze komercjalizacji zielonego wodoru. Przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów ma szansę stać się katalizatorem rozwoju całego regionu w obszarze gospodarki wodorowej. To także dowód na to, że wodór to jeden z najważniejszych nośników zielonej energii z ogromnym potencjałem w obszarze transportu miejskiego. Stawiamy ważny krok na drodze Polenergii do budowy wodorowego łańcucha wartości i wykorzystania tego surowca na ogólnopolską skalę – mówi Emilia Makarewicz, dyrektorka Działu Projektów Wodorowych w Grupie Polenergia.
Projekt H2HUB Nowa Sarzyna obejmuje też budowę dwóch stacji tankowania tego paliwa – w Rzeszowie i Nowej Sarzynie. Dzięki nim Polenergia zapewni dostawy dla autobusów miejskich w Rzeszowie.
Fabryka zielonego wodoru Polenergii
Polenergia rozwija też inny duży projekt wodorowy – H2Silesia. Zakłada on budowę fabryki zielonego wodoru o mocy około 105 MW. Zakład powstać ma na Górnym Śląsku.
H2Silesia ma osiągnąć moc wytwórczą na poziomie około 13 tys. ton zielonego wodoru rocznie. Projekt otrzymał decyzję notyfikacyjną Komisji Europejskiej, co umożliwia pozyskanie do 142,77 mln euro dofinansowania.
Ostatnio Polenergia informowała także o przeprowadzeniu pierwszych w Polsce testów współspalania wodoru w turbinie gazowej o mocy około 40 MW. Co ciekawe – testowana turbina nie była pierwotnie zaprojektowana jako „Hydrogen Ready”. Więcej na ten temat w artykule: Przeprowadzono pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru z gazem ziemnym.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
życzę sobie aby polenergia dostarczała pieniądze swoim podwykonawcom tak sprytnie jak wspomniany wodór dla rzeszowskiego MPK