Branża wiatrowa odwiedziła zakłady produkcji wodoru i e-metanolu w Danii
Przedstawiciele polskich firm, parlamentarzyści oraz dziennikarze zwiedzili duńskie zakłady, które na skalę przemysłową produkują zielony wodór i e-metanol. Był to jeden z punktów misji gospodarczej polskich firm do Danii pod nazwą „Building the Wind Power Supply Chain Together”.
Wydarzenie, którego częścią były m.in. wizyty w zakładach produkcji zielonego wodoru w Måde i e-metanolu w Kassø, zorganizowała Ambasada RP w Kopenhadze we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej i Wind Industry Hub (WIH). Fabryki należą do European Energy i Mitsui & Co.
Wśród ponad 50-osobowej delegacji, która uczestniczyła w tej misji gospodarczej, nie zabrakło przedstawicieli krajowych firm z łańcucha dostaw energetyki wiatrowej. W wydarzeniu brali także udział deweloperzy morskich farm wiatrowych.
Ekologiczny wodór
Fabryka wodoru w Måde jest pionierskim projektem European Energy, który dostarcza wodór do portu morskiego Esbjerg. Zakład produkuje ekologiczny wodór, wykorzystując 80 proc. energii elektrycznej z pobliskiego parku wiatrowego. Park wiatrowy Måde składa się z czterech turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 33 MW. Dwie turbiny faktycznie produkują energię do zasilenia instalacji wodorowej.
Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska, dodaje, że nadmiar ciepła generowany w procesie elektrolizy trafi lokalnej sieci ciepłowniczej, zapewniając ogrzewanie dla około 300 gospodarstw domowych.
Uczestnicy misji zwiedzili również największy na świecie zakład wytwarzania e-metanolu w Kassø, który pokazuje, jak można produkować e-paliwa na dużą skalę. E-metanol będzie wytwarzany z zielonego wodoru i biogenicznego CO2. To oznacza, że jego produkcja i spalanie będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. E-metanol produkowany w zakładzie w Kassø będzie w całości przekazywany na potrzeby Maersk, Novo Nordisk i Grupy Lego. Energia potrzebna w procesie produkcyjnym ma pochodzić z największej elektrowni słonecznej w Europie Północnej, o mocy 304 MW.
Technologia ta oferuje synergię z siecią energetyczną i sektorem ciepłowniczym, umożliwiając m.in. wykorzystanie nadmiaru ciepła, bilansowanie sieci i ponowne użycie biogenicznego CO2. Zakład w Kassø oprócz produkcji e-metanolu zgodnego z wymogami Unii Europejskiej będzie zasilał w ciepło 2,5 tys. gospodarstw domowych.
Wodór i e-metanol w Polsce
W Polsce także są gminy zainteresowane rozwojem instalacji do produkcji wodoru i e-metanolu. Zachodniopomorskie gminy Barwice i Grzmiąca podpisały z European Energy porozumienie o współpracy w zakresie zbadania możliwości rozwoju i eksploatacji technologii Power-to-X na swoim terenie. Więcej o tej inicjatywie w artykule: Power-to-X w Polsce. Duńczycy chcą współpracować z gminami.
European Energy to globalny deweloper i inwestor energii odnawialnej działający w 28 krajach na 4 kontynentach. Firma pracuje nad projektami w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej, magazynowania energii oraz technologii Power-to-X i wychwytywania dwutlenku węgla – o łącznej mocy 38 GW.
W Polsce European Energy zainstalowało elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy ponad 130 MW, a kolejne 70 MW jest w fazie budowy. Spółka ma w przygotowaniu 5 GW nowych projektów z obszaru OZE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Przedstawiciele polskich firm, parlamentarzyści oraz dziennikarze pojechali na darmową wycieczkę do Danii, popili, pojedli i wzięli diety – tyle z tego wyjazdu wynika. Jeśli komuś się wydaje że podczas wyjazdu spłynęło na nich oświecenie lub poznali know-how jest zaprawdę naiwny.