hiPower Energy będzie testować zbiorniki na wodór. Powstanie nowe laboratorium
Spółka hiPower Energy objęła 30 proc. udziałów w kapitale zakładowym nowej spółki hiPower Labs. Nowa spółka w grupie hiPower ma stworzyć laboratorium do testowania i certyfikowania wielkogabarytowych, kompozytowych zbiorników na wodór.
Jak podkreśla hiPower Energy, unikalne na skalę światową laboratorium do badania i certyfikacji zbiorników przeznaczonych do przechowywania wodoru oraz rur umożliwiających jego przesył będzie pierwszą tego typu inwestycją w Europie.
Certyfikowane instalacje do magazynowania, transportu i przesyłania wodoru
hiPower Labs zbuduje laboratorium do testowania wielkogabarytowych, wysokociśnieniowych i kompozytowych zbiorników na wodór. Zbiorniki tego typu zyskują na popularności m.in. w transporcie drogowym, kolejowym, wodnym i lotniczym, co zwiększa popyt na usługę certyfikacji.
Zgodnie z zapisami Regulaminu nr 134 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 stycznia 2009 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych napędzanych wodorem oraz regulacji branżowych ISO 11515, PN-EN 17339 oraz ISO 11439 wszyscy producenci zbiorników do przechowywania wodoru są zobowiązani do uzyskiwania dla swoich produktów certyfikatów, które potwierdzają bezpieczeństwo ich użytkowania.
Rafał Gnojnicki stojący na czele hiPower Labs podkreśla, że powstanie nowej spółki to pierwszy krok na drodze do zbudowania laboratorium, które odpowie na rosnące potrzeby globalnego rynku wodoru w zakresie certyfikacji oraz niezależnych audytów weryfikujących wytrzymałość i bezpieczeństwo zbiorników przeznaczonych do magazynowania, transportowania i przesyłu wodoru.
Dzięki jego stworzeniu wypełnimy niszę rynkową i będziemy w stanie zaoferować tak szeroki zakres usług, jakiego nie udostępnia żadne z już istniejących laboratoriów – mówi Rafał Gnojnicki.
Naukowcy z hiPower Labs skoncentrują się na kontynuowaniu prac rozwojowych związanych z własnym systemem monitoringu, który powstał z myślą o wielkogabarytowych i wysokociśnieniowych zbiornikach wodorowych. hiPower Labs będzie też świadczyć usługi konsultingowe w obszarze szeroko pojętej gospodarki wodorowej. Przedmiotem działalności nowo powstałej spółki będzie m.in. prowadzenie badań związanych z nowymi materiałami, technologiami i konstrukcjami oraz metrologią dla tego typu obiektów.
W skład zespołu hiPower Labs wchodzą m.in. doświadczeni naukowcy związani z Politechniką Wrocławską – prof. Jerzy Kaleta i dr Paweł Gąsior. Od ponad 20 lat realizują oni badania w ramach międzynarodowych i krajowych projektów naukowych i wdrożeniowych dla kluczowych partnerów gospodarczych w Europie.
Innowacje hiPower
Działalność nowej spółki hiPower Labs stanowi uzupełnienie oferty notowanej na rynku NewConnect spółki hiPower Energy, która rozwija i komercjalizuje innowacyjne rozwiązania wodorowe.
W swoim portfolio spółka ma innowacyjną technologię odzysku i recyklingu wodoru HRP (Hydrogen Recycle & Purification), zasilane metanolem ogniwa paliwowe mGen do produkcji energii elektrycznej i ciepła, mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych myGO, a także technologie wychwytu H2 i wychwytu CO2, materiały zol-żelowe dla przemysłu, autorski żel uszczelniający instalacje i zbiorniki na wodór oraz technologię umożliwiającą tanią i masową produkcję biowodoru.
Szerzej o wybranych nowatorskich technologiach hiPower w artykule: To rozwiązanie zwiększy opłacalność inwestycji w wodór.
Opracowane przez hiPower ogniwo paliwowe mGen zostało zaprojektowano w sposób, który umożliwia maksymalne wykorzystanie metanolu jako bezpiecznego i efektywnego źródła energii. Główną zaletą zastosowania tej substancji ma być wyeliminowanie niektórych problemów związanych z przechowywaniem wodoru. Więcej na ten temat w artykule: To ogniwo polskiej firmy może zrewolucjonizować produkcję energii.
Ogniwa mGen spółka wykorzystuje w swoim projekcie myGo, który obejmuje mobilne i niezależne od sieci stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Z uwagi na dostęp do zielonej energii w miejscach, w których infrastruktura sieciowa nie pozwala na podłączenie urządzeń o tak wysokim poborze energii, stacje myGo mogą służyć także jako tymczasowe stacje ładowania, np. podczas organizacji wydarzeń masowych.
Niedawno firma hiPower Energy podpisała umowę ze specjalistami w dziedzinie technologii plazmowego zgazowania biomasy, która pozwala na tanią i masową produkcję wodoru oraz gazu syntezowego. Współpraca zakłada przeprowadzenie audytu technologii, którą hiPower Energy chce wprowadzić do portfolio spółki. Więcej na temat pirolizy plazmowej w artykule: Ta technologia zwiększy efektywność produkcji wodoru.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katayrzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
„Wodorowe zbiorniki kompozytowe” ciekawe czy ta terminologia również rozniesie się echem po internecie ? Baterie są niby „trudne i nieopłacalne w recyklingu” zatem bardzo ciekawe jak sytuacja ma się w tym temacie ? 😉