Demonstracyjna instalacja Orlenu przetworzy energię z OZE w wodór

Demonstracyjna instalacja Orlenu przetworzy energię z OZE w wodór
Fot. Orlen

W Wielkopolsce uszyła instalacja do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych w wodór. Niebawem zaczną się testy, które wykażą, czy istnieje możliwość dostarczania wodoru za pomocą sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego oraz wykorzystania mieszanki tych paliw przez odbiorców końcowych.

W należącym do Orlenu oddziale PGNiG w Odolanowie uruchomiono instalację do przetwarzania energii elektrycznej produkowanej z OZE w paliwa gazowe, takie jak wodór. Odbyło się to w ramach programu badawczego InGrid Power to Gas.

Grupa Orlen dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. kilometrów. Jej wykorzystanie do przesyłu odnawialnego wodoru może przyspieszyć upowszechnienie tego paliwa w gospodarce. Projekt InGrid Power to Gas ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej.

REKLAMA

Trwa testowa produkcja zielonego wodoru

Ruszyła już testowa produkcja zielonego wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej o mocy niemal 0,5 MW. Wydajność instalacji, która zapewnia proces elektrolizy, wynosi 20 ton wodoru rocznie. Wyprodukowane paliwo po połączeniu z gazem ziemnym będzie zatłaczane do badawczej sieci dystrybucyjnej. To pozwoli sprawdzić, w jaki sposób mieszanki wodoru i gazu ziemnego oddziałują na poszczególne elementy infrastruktury i urządzenia odbiorcze.

Testy pozwolą na ustalenie bezpiecznych dla sieci dystrybucyjnej proporcji mieszanek wodoru i gazu. Zbadane zostaną także możliwości techniczne ich przesyłu. Urządzeniami końcowymi testowanymi na instalacji będą kotły grzewcze, agregaty prądotwórcze i kuchenki gazowe.

Prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną, aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego. Unikalna wiedza i doświadczenie, które zdobędziemy w ramach InGrid Power to Gas, wykorzystamy do skutecznej i efektywnej kosztowo transformacji energetycznej kraju – mówi Tomasz Jarmicki, Dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych w Orlenie.

REKLAMA

Pierwszych wyników badań Grupa Orlen spodziewa się pod koniec 2024 r.

Instalację wspierają magazyny energii

W skład instalacji badawczej w Odolanowie wchodzą także dwa magazyny energii. Magazyn energii elektrycznej o pojemności 0,4 MWh może zasilać elektrolizer, a magazyn wodoru, który składa się z dwóch komór (każda o pojemności 10 m3) może zmagazynować jednorazowo ponad 50 kg tego paliwa. Elektrolizer, który zastosowano w tej instalacji, jest jednym z pierwszych i największych uruchomionych w Polsce. Jego moc wynosi 0,4 MW.

Instalacja InGrid Power to Gas posłuży potrzebom badawczym podmiotów z Grupy Orlen. Spółka planuje także jej udostępnienie partnerom naukowym i handlowym koncernu. W dalszej perspektywie prace prowadzone w demonstracyjnej instalacji pozwolą na komercjalizację technologii, umożliwiając powszechne zastosowanie wodoru w energetyce.

Prace badawcze zaplanowano na rok. Po ich zakończeniu instalacja będzie wykorzystywana do kolejnych projektów, m.in. produkcji nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru. Planuje się także produkcję mieszanki wodoru z gazem ziemnym na potrzeby lokalnych odbiorców przemysłowych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.