REKLAMA
 
REKLAMA

Francuzi przechowają wodór pod ziemią

Francuzi przechowają wodór pod ziemią
fot. Lhyfe

We Francji rozpoczęły się testy magazynowania zielonego wodoru w kawernie solnej. W projekt zaangażowany jest lider w produkcji odnawialnego wodoru. 

Francuska firma Lhyfe dostarczyła 350 kg zielonego wodoru do przedsiębiorstwa Géométhane specjalizującego się w dostawach gazu ziemnego. Celem współpracy obu firm jest przetestowanie możliwości magazynowania wodoru w kawernie solnej, tj. w lokalizacji wykorzystywanej do przechowywania gazu ziemnego.

Wodór od Lhyfe dotarł w połowie tego miesiąca do zakładu Géométhane w Manosque na południu Francji. Tam odbyła się próba wtrysku wodoru do kawern solnych, co zajęło jeden dzień. Poprzez wykorzystanie systemu używanego dla gazu ziemnego wodór dotarł do miejsca magazynowania (kawerny solnej), w którym pozostanie do obserwacji przez kilka tygodni. Po tym czasie zostanie wydobyty i poddany analizie.

REKLAMA

Dekarbonizacja obszaru przemysłowego

Prowadzone testy magazynowania wodoru są kluczowe dla powodzenia projektu prowadzonego przez aglomerację Durance Luberon Verdon Agglomération (DLVAgglo) we współpracy z Géométhane. Jego celem jest przyspieszenie dekarbonizacji obszaru przemysłowego między Marsylią a Fos-Sur-Mer na południu Francji. Istotnym elementem planu jest wykorzystanie zielonego wodoru.

Przechowywanie wodoru w kawernach solnych ma się przyczynić do osiągnięcia niezależności energetycznej w skali lokalnej oraz pomóc zrównoważyć produkcję i wykorzystanie różnych źródeł energii. Wodór wydobywany na żądanie ma umożliwić poradzenie sobie ze szczytami zużycia energii oraz przechowywanie nadwyżek dostarczanych przez elektrownie jądrowe i OZE w okresach niższego zużycia.

Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tej próbie, która pokazuje zakres możliwości oferowanych przez wodór, nie tylko pod względem dekarbonizacji mobilności i przemysłu, ale także pod względem magazynowania energii, co jest niezbędnym elementem naszej niezależności energetycznej. Ponieważ coraz więcej zakładów zaczyna produkować ekologiczny wodór, kwestia jego magazynowania stanie się kluczowa. Wykorzystanie kawern solnych jest poważną opcją rozważaną w całej Europie. Ta próba dostarczy wstępnych informacji na ten temat – skomentował Matthieu Guesné, założyciel i dyrektor generalny Lhyfe.

Wielkoskalowa produkcja zielonego wodoru

Lhyfe to wywodzący się z Francji producent i dostawca odnawialnego wodoru. Dzięki swoim zakładom produkcyjnym i portfelowi projektów chce zapewniać dostęp do zielonego wodoru na skalę przemysłową i umożliwiać tworzenie korzystnego modelu dekarbonizacji całych sektorów przemysłu i transportu.

REKLAMA

W 2021 r. Lhyfe zainaugurowało pierwszy na świecie zakład wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru, który został połączony z farmą wiatrową. Rok później firma uruchomiła pierwszą na świecie platformę pilotażową do produkcji zielonego wodoru na morzu. Na początku tego roku podsumowała wyniki pilotażu.

Obecnie Lhyfe ma kilka zakładów elektrolizy w budowie lub rozbudowie w całej Europie. Wśród nich jest fabryka wodoru o mocy 10 MW w Niemczech oraz zakład produkcyjny o mocy 200 MW w Holandii.

Magazynowanie wodoru w Polsce

Gromadzenie zielonego wodoru w kawernach solnych znalazło się także w obszarze zainteresowań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W maju br. uruchomiło ono konkurs dotyczący zagadnienia badawczego pn. „Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski”, zgłoszonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Do konkursu mogą przystąpić konsorcja tworzone przez jednostki naukowe, spółki prawa handlowego, fundacje i stowarzyszenia niebędące przedsiębiorstwami (maksymalnie pięć podmiotów w konsorcjum, w tym co najmniej dwie jednostki naukowe). Więcej na ten temat w artykule: Dofinansowanie na magazyny wodoru w kawernach solnych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA