REKLAMA
 
REKLAMA

Ta technologia zwiększy efektywność produkcji wodoru

Ta technologia zwiększy efektywność produkcji wodoru
Jacek Gliniak. Fot. hiPower Energy

Firma hiPower Energy podpisała umowę  ze specjalistami w dziedzinie technologii plazmowego zgazowania biomasy. W ramach współpracy odbędzie się audyt technologiczny i prawny przełomowej technologii. hiPower Energy chce wprowadzić ją do portfolio spółki.

Spółka hiPower Energy (dawna Arena.pl SA) zawarła umowę term sheet z Hydrogenium Prosta SA, które jest właścicielem IP technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy. Po pozytywnym zakończeniu audytu technologicznego, nie później niż 30 maja 2024 r., hiPower Energy nabędzie 300 akcji Hydrogenium Prosta za kwotę 30 tys. zł.

Hydrogenium Prosta dysponuje własnym IP do technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmy, nad którą prowadzono badania przez ponad 20 lat. W tym czasie powstało rozwiązanie, które  umożliwia bardzo wysoką konwersję węgla zawartego w biomasie do gazu syntezowego, który można wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Rozwiązanie opracowane przez Hydrogenium Prosta otwiera zatem nowe możliwości zastąpienia paliw kopalnych przyjazną dla środowiska energią płynącą z biomasy.

REKLAMA

Niskoemisyjny wodór na dużą skalę

Piroliza plazmowa umożliwia produkcję niskoemisyjnego wodoru na dużą skalę. Ta przełomowa technologia pozwala na natychmiastową przemianę większości rodzajów biomasy do czystego gazu syntezowego niezawierającego smoły o wysokiej zawartości wodoru (powyżej 50 proc.) i tlenku węgla (powyżej 30 proc.).

Dostarczana energia zewnętrzna zamieniana na zjonizowaną plazmę tlenowo-parową reaktora umożliwia znaczne obniżenie kosztu energetycznego pozyskiwanego wodoru. Ilość dostarczanej energii do procesu jest więc znacznie niższa niż w technologii produkcji wodoru z elektrolizerów. Ma to szczególne znaczenie w kontekście oszczędności dla spółek miejskich i firm z obszarów przemysłu ciężkiego, chemicznego oraz sektora transportu morskiego.

Maciej Ganczarski, koordynator projektu i partner zarządzający spółki Hydrogenium Prosta, podkreśla, że zastosowanie tej przełomowej technologii pozwoli znacząco obniżyć koszty i usprawnić produkcję wodoru. Posłuży on m.in. do zasilania autobusów miejskich czy stalowni, które aby obniżyć emisję CO2, przy wytopie stali zaczynają zamiast węgla stosować wodór.

Zastosowanie syngazu

Technologia plazmowego zgazowania biomasy opracowana przez Hydrogenium Prosta umożliwia produkcję gazu syntezowego bogatego w wodór i tlenek węgla. Otrzymany syngaz może być wykorzystany do dalszej produkcji paliw i chemikaliów, np. metanolu, który znajduje zastosowanie w sektorze transportu miejskiego jako paliwo do napędów i zmodernizowanych silników.

Gaz syntezowy z biomasy może być także źródłem zielonego wodoru do produkcji zielonego amoniaku – kluczowego surowca dla przemysłu nawozowego. Umożliwi to przedsiębiorstwom chemicznym, zwłaszcza zakładom azotowym, transformację w kierunku bardziej zrównoważonych procesów opartych na surowcach odnawialnych.

REKLAMA

Jacek Gliniak, prezes hiPower Energy, zauważa duży potencjał rynkowy w technologii plazmowego zgazowania biomasy, stąd pomysł, aby wprowadzić ją do portfolio spółki. Pozwoli to długoterminowo zwiększać wartość grupy dla akcjonariuszy.

Naszym celem jest zwiększenie zróżnicowania i dostępności zrównoważonych źródeł energii, które są integralną częścią zielonej rewolucji. HiPower Energy skupia się na technologiach związanych z zielonym metanolem i zielonym wodorem, a technologia plazmowego zgazowania biomasy doskonale wpisuje się w działalność naszej grupy. Szeroki wachlarz naszych rozwiązań technologicznych pozwoli nam elastycznie dopasowywać je do różnych zastosowań. To daje nam możliwość skutecznego wdrażania transformacji energetycznej na wiele sposobów – podsumowuje Jacek Gliniak.

Innowacje hiPower

Spółka hiPower Energy zajmuje się rozwojem i komercjalizacją innowacyjnych rozwiązań wodorowych. Jest notowana na rynku NewConnect.

Jako pierwsza firma w Europie hiPower Energy wdraża nowatorską technologię odzysku wodoru z gazów resztkowych. W swoim portfolio ma technologię recyklingu wodoru HRP (Hydrogen Recycle & Purification), zasilane metanolem ogniwa paliwowe mGen do produkcji energii elektrycznej i ciepła, a także mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych myGO.

Opracowane przez hiPower ogniwo paliwowe mGen jest zaprojektowane w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać metanol jako bezpieczne i efektywne źródło energii. Główną zaletą zastosowania tej substancji ma być wyeliminowanie kilku problemów związanych z przechowywaniem wodoru. Więcej na ten temat w artykule: To ogniwo polskiej firmy może zrewolucjonizować produkcję energii.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

BZDURA roku za 30 tys

Chyba raczej siarkowodór z ludzkuego dolnego wydechu. Będzuemy chodzić z odsysaczami gazów na pośladkach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA