Nie będzie produkcji wodoru przy ogromnej morskiej farmie wiatrowej
To miał być jeden z największych projektów wodorowych w Wielkiej Brytanii. Produkcję zielonego wodoru zasilanego energią z gigantycznej morskiej farmy wiatrowej planowały koncerny SSE Renewables i Equinor. Teraz ogłosiły rezygnację z tej inwestycji.
Brytyjski koncern SSE Renewables i norweski Equinor rozwijają projekt największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank. Ma ona osiągnąć moc zainstalowaną 3,6 GW, z czasem może jednak zostać rozbudowana jeszcze o 1,3 GW w ramach czwartego etapu inwestycji – Dogger Bank D.
Deweloperzy poinformowali ostatnio, że operator systemu potwierdził lokalizację przyłączenia do sieci czwartej części farmy wiatrowej. W tym celu w ramach modernizacji brytyjskiej sieci National Grid zbudowana zostanie nowa podstacja 400 kV w East Riding w Yorkshire.
SSE Renewables i Equinor zamierzają teraz skoncentrować wysiłki na podłączeniu ogromnej farmy wiatrowej do systemu przesyłowego. Trwa wybór lokalizacji w celu zidentyfikowania potencjalnych korytarzy kablowych i miejsc, w których można zlokalizować dodatkową infrastrukturę lądową związaną z przyłączem do sieci w Birkhill Wood. Inwestorzy zapowiadają jeszcze w tym roku konsultacje w tej sprawie, podczas których przedstawią społeczności lokalnej plany w tym zakresie.
Ponadto inwestorzy zamierzają zbadać przyszłe możliwości rozwoju farmy Dogger Bank D, której praca miałaby zostać skoordynowana z morskim projektem zakładającym połączenie Wielkiej Brytanii z rynkiem energii elektrycznej innego kraju europejskiego w ramach wielofunkcyjnego połączenia międzysystemowego (interkonektora).
Rezygnacja z produkcji zielonego wodoru
W komunikacie dotyczącym lokalizacji przyłącza do sieci lądowej w East Riding w Yorkshire deweloperzy poinformowali jednocześnie o wycofaniu się z opcji skierowania nadwyżek energii elektrycznej z Dogger Bank D do produkcji zielonego wodoru na lądzie. Takie plany były rozwijane od momentu ogłoszenia projektu w lutym 2023 r. Jak informuje SSE Renewables, propozycja ta wymagałaby nowego zezwolenia na inwestycję, aby można było przystąpić do budowy elektrolizerów.
Inwestorzy podjęli decyzję o rezygnacji, mimo że w grudniu 2023 r. przyznano już firmom Genesis, H2GO Power i Fichtner kontrakty związane z wytwarzaniem zielonego wodoru w ramach projektu Dogger Bank D. Firmy miały wykorzystać uczenie maszynowe bazujące na sztucznej inteligencji i modelowanie do badań dotyczących morskiej elektrowni wiatrowej, wydajności elektrolizy, możliwości transportu, magazynowania i odbioru wodoru.
Porzucenie koncepcji elektrolizerów zasilanych z tej morskiej famy wiatrowej miało być efektem przeprowadzonych konsultacji społecznych. SSE Renewables i Equinor zapowiadają publikację raportu z konsultacji jeszcze w tym miesiącu. Ma on pokazywać zaktualizowaną koncepcję rozwoju inwestycji.
Planowana fabryka zielonego wodoru mogłaby być jednym z największych tego typu zakładów w Wielkiej Brytanii. Moc elektrolizerów w założeniu miała osiągnąć około 2 GW. Według planów rządu Wielkiej Brytanii do 2030 r. w kraju tym mają działać fabryki zielonego wodoru o mocy 10 GW.
Morska farma wiatrowa Dogger Bank
Farma wiatrowa Dogger Bank o mocy 3,6 GW jest rozwijana na brytyjskich wodach Morza Północnego, w odległości około 130 km od wybrzeży Yorkshire. Powstaje w trzech etapach, każdy o mocy 1,2 GW: Dogger Bank A, B i C. Projekt Dogger Bank D to koncepcja rozszerzenia tej ogromnej morskiej farmy wiatrowej o kolejny etap, położony w strefie, w której powstaje Dogger Bank C. Wraz z uzyskaniem lokalizacji przyłącza ten czwarty etap wchodzi w nową fazę.
Jesienią 2023 r. Equinor informował, że pierwsza turbina na morskiej farmie wiatrowej Dogger Bank A zaczęła produkcję energii elektrycznej. Trafia ona do brytyjskiej sieci za pośrednictwem systemu przesyłowego wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) Dogger Bank. Jak podkreślał norweski deweloper rozwijający projekt wraz z SSE Renewables, oznacza to pierwsze zastosowanie technologii HVDC na brytyjskiej farmie wiatrowej.
Na Dogger Bank A instalowane są turbiny Haliade-X o jednostkowej mocy 13 MW firmy GE Vernova. Rozpoczęcie produkcji jesienią ubiegłego roku było pierwszym w skali globalnej uruchomieniem tego modelu elektrowni wiatrowych w komercyjnym projekcie.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.