W sieci dystrybucyjnej PSG popłynie wodór

W sieci dystrybucyjnej PSG popłynie wodór
Fot. PSG

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) uruchomiła projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest analiza wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na istniejącą sieć przesyłową PSG.

Z uwagi na to, że wodór może za kilka lat okazać się kluczowym paliwem dla rynku energetycznego, Polska Spółka Gazownictwa wybuduje i uruchomi wyodrębnioną instalację pilotażową z elementów pozyskanych z istniejącej sieci gazowej PSG.

Projekt zakłada przeprowadzenie szczegółowych badań długotrwałego wpływu mieszaniny gazu ziemnego i wodoru na elementy sieci dystrybucyjnej oraz wybrane odbiorniki końcowe. Pozwoli także wskazać komponenty krytyczne dla bezpieczeństwa i poprawnego funkcjonowania sieci gazowej w przypadku kontaktu z wodorem.

REKLAMA

Wnioski umożliwią dostosowanie sieci i instalacji codziennego użytku w domach, gospodarstwach i firmach do wprowadzenia mieszaniny wodoru w przyszłości.

– Pierwsza tego typu inwestycja w naszym kraju da szansę polskim naukowcom i inżynierom na opracowywanie autorskich, innowacyjnych rozwiązań związanych z tym paliwem przyszłości – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

REKLAMA

Projekt badawczy będzie realizowany do końca 2027 r. w Mławie. Wpisuje się on zarówno w założenia Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030, jak i strategii wodorowej Grupy Orlen, której częścią jest PSG. Do 2030 r. Grupa Orlen na inwestycje w wodór planuje przeznaczyć około 7,4 mld zł. Surowiec ten powoli na osiągnięcie pełnej dekarbonizacji marki do 2050 r.

Nie tylko wodór

W niedalekiej przyszłości, jak twierdzą eksperci, także biometan może stać się ważną część polskiego miksu OZE. Mógłby pokryć nawet ponad 50 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Produkcja biometanu według prognoz ekspertów ma rosnąć i docelowo sięgać nawet kilku miliardów metrów sześciennych rocznie. To będzie wyzwanie i dla producentów, i dla dystrybutorów paliwa.

Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych PSG, w wypowiedzi cytowanej przez PAP powiedział, że infrastruktura i sieci Polskiej Spółki Gazownictwa są przygotowane do sprawnej obsługi transportu biometanu. Hasło „PSG – gotowi na biometan” ma w pełni pokazywać możliwości spółki, która jest największym dystrybutorem gazu w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.