Na Dolnym Śląsku powstanie stacja tankowania wodoru
Dolnośląska firma otrzyma dofinansowanie na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru. Pieniądze przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Promet-Plast to firma, która produkuje artykuły medyczne i działa w sektorze energetycznym. W 2017 roku utworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe wykorzystania odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych. W efekcie przeprowadzonych inwestycji przy fabryce w Gaju Oławskim powstało pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo wytwarzające artykuły medyczne, którego procesy produkcyjne są zasilane wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z OZE.
Spółka Promet-Plast jest liderem Energetycznego Klastra Oławskiego. W ubiegłym roku pisaliśmy o planach budowy na jego terenie dużego kinetycznego magazynu energii. Stacja tankowania wodoru to kolejna z zaplanowanych inwestycji, która wesprze rozwój samobilansującego się obszaru energetycznego, bazującego wyłącznie na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Miliony z NFOŚiGW na zielony wodór
Projekt pod nazwą „Budowa ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim” otrzymał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w kwocie 13,8 mln zł. Środki pochodzą z programu priorytetowego „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.
W ramach projektu przy fabryce Promet-Plast w Gaju Oławskim powstanie ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Staną na niej trzy dystrybutory, każdy wyposażony w jeden punkt tankowania (jeden o ciśnieniu 700 barów i dwa o ciśnieniu 350 barów). Umożliwi to tankowanie pojazdów różnego typu: samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i wózków widłowych. Zakładany maksymalny wolumen zasilania wodorem w planowanej stacji wynosi 1200 kg/dzień.
W tej chwili trwa rozbudowa zakładu o część związaną z produkcją, magazynowaniem i przetwarzaniem wodoru jako nośnika energii. Złożą się na nią urządzenia służące do przetwarzania energii elektrycznej pochodzącej z własnych źródeł wytwórczych OZE na czysty wodór, który później będzie sprężany i magazynowany w wysokociśnieniowych zbiornikach. Następnie wodór jako nośnik energii będzie podawany do układu kogeneracyjnego, w którym w wyniku spalania paliwo wodorowe zamieniane będzie na energię elektryczną i energię cieplną wykorzystywaną w procesie absorpcji.
Budowa stacji tankowania wodoru rozpocznie się na początku przyszłego miesiąca i potrwa do końca marca 2025 roku.
Umowę dotacyjną z przedstawicielem NFOŚiGW podpisali Ewa Jeżewska i Andrzej Jeżewski, właściciele spółki Promet-Plast.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.