Nowe przepisy dla wodoru odnawialnego
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia kluczowego dla inwestorów planujących produkcję wodoru wytwarzanego przy użyciu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Ostatnio w Unii Europejskiej weszły w życie przepisy określające zasady produkcji tzw. wodoru odnawialnego. Teraz za wdrożenie przepisów wykonawczych, które określą zasady wytwarzania wodoru odnawialnego w naszym kraju zabrało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Resort klimatu opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dotyczących wodoru odnawialnego.
Projekt rozporządzenia określa wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wodoru odnawialnego transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe. Nowe przepisy wskazują ponadto na miejsce dokonywania pomiarów ilości wodoru odnawialnego transportowanego, a także określają sposób przeliczania ilości wodoru odnawialnego na ilość energii wyrażoną w MWh.
W projekcie rozporządzenia znajdziemy między innymi wzór do przeliczania wodoru odnawialnego na ilość energii (chemicznej) wyrażoną w MWh. We wzorze zawartym w projekcie określono konkretną wartość opałową wodoru odnawialnego (39,41 kWh), czyli współczynnik ilości energii wyrażonej w kWh odpowiadający ilości 1 kg wytworzonego wodoru odnawialnego.
Jak tłumaczy resort klimatu, to przeliczenie będzie podstawą do wydania przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki gwarancji pochodzenia dla otrzymanej z wodoru ilości energii, stanowiąc tym samym ułatwienie dla rozwoju handlu transgranicznego wodorem odnawialnym oraz podkreślenie właściwości wodoru odnawialnego jako nośnika energii.
Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wodoru odnawialnego jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Podana w artykule wielkość 39,41 to jest ciepło spalania wodoru wyrażone w kWh/kg a nie wartość opałowa, która jest z mniejsza i wynosi 33,35 kWh/kg.