Rumunia stawia na zielony wodór. KE zatwierdziła setki milionów dotacji
Rząd rumuński zaplanował realizację do końca 2023 roku programu wsparcia produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych. Jego wartość to prawie 150 mln euro.
Rumunia chce wytwarzać zielony wodór, korzystając z możliwości unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF). Został on wprowadzony w ramach szerszego unijnego programu łagodzenia gospodarczych i społecznych skutków pandemii koronawirusa oraz zapewnienia bardziej zrównoważonej i odpornej gospodarki europejskiej.
Według informacji zamieszczonych na stronach Komisji Europejskiej (KE) instrument RRF umożliwia Komisji pozyskiwanie funduszy, które mają pomóc państwom członkowskim we wdrażaniu reform i inwestycji zgodnych z priorytetami UE. Wysokość środków udostępnionych na ten cel wynosi łącznie 723,8 mld euro (prawie 3,4 bln zł), które udzielane są w formie pożyczek i dotacji.
Wodorowe plany Rumunii
W ostatnim czasie KE zatwierdziła rumuński program o wartości 149 mln euro (około 700 mln zł) w ramach RRF na wsparcie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych.
– Ten program o wartości 149 mln euro umożliwia Rumunii zwiększenie zdolności produkcyjnych w zakresie odnawialnego wodoru, ograniczając jednocześnie ewentualne zakłócenia konkurencji – skomentowała Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawcza KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.
– Przyjęty środek nie tylko przyczyni się do realizacji celów unijnej strategii w zakresie technologii wodorowych i unijnego Zielonego Ładu. Pomoże on również Rumunii w zastąpieniu gazu ziemnego, węgla i ropy w trudnych do obniżenia emisyjności sektorach przemysłu i transportu oraz w zmniejszeniu zależności od importowanych paliw kopalnych, zgodnie z planem REPowerEU – podkreślała Vestager.
Program zgłoszony przez Rumunię ma być zrealizowany do 31 grudnia 2023 roku. Częściowo zostanie sfinansowany z RRF – dzięki wystawionej przez KE pozytywnej ocenie i przyjęciu programu przez Radę Europejską.
Tysiące ton zielonego wodoru rocznie
Według założeń rumuńskiego programu wsparcie budowy nowych instalacji do wytwarzania wodoru ze źródeł odnawialnych pozwoli osiągnąć do 31 grudnia 2025 roku zdolność produkcji wodoru z OZE na poziomie co najmniej 10 tys. ton rocznie – w elektrolizerach o mocy 100 MW.
Realizowany w ramach RRF rumuński program zakłada możliwość uczestniczenia w nim przedsiębiorstw o różnej wielkości prowadzących działalność w zakresie produkcji wodoru lub energii elektrycznej, a także jednostek administracji oraz krajowych instytutów badań i rozwoju. Wsparcie będzie miało formę dotacji bezpośrednich – maksymalna kwota pomocy, jaka może zostać przyznana na jeden projekt, wyniesie do 50 mln euro.
Projekty do realizacji będą wybierane w procedurze przetargowej. Pierwsze zaproszenie do składania ofert ogłoszono w czerwcu br.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.