W zachodniej Polsce powstanie potężny hub energetyczny
Westa Investments SA chce zainwestować miliardy w ekologiczne wytwarzanie i przesył wodoru. Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które mają zasilić produkcję zielonego wodoru, zaplanowane są przy granicy z Niemcami.
Działająca w sektorze nieruchomości spółka Westa Investments planuje zrealizować inwestycję OZE poprzez swoją spółkę celową H2 Energy. Planuje utworzyć w zachodniej Polsce hub energetyczny, w którym ekologiczny wodór będzie produkowany, magazynowany i z niego dystrybuowany z wykorzystaniem specjalnego terminalu.
Strategiczne położenie
Inwestycja spółki H2 Energy ma powstać na 700 hektarach gruntów przy polsko-niemieckiej granicy – w gminie Górzyca w woj. lubuskim – gdzie przebiega międzynarodowa linia kolejowa stanowiąca element Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T oraz gazociąg Jamał-Europa.
Przedstawiciel H2 Energy podkreśla, że lokalizacja inwestycji w odległości 3 km od granicy z Niemcami nie jest przypadkowa. Niemieckie władze szacują, że do 2030 roku maksymalnie 16 proc. zużywanego w gospodarce wodoru będzie pochodziło z miejscowych elektrolizerów, co oznacza uzależnienie tego kraju od importu zielonego wodoru. H2 Energy ma w planach utworzenie potężnego terminalu intermodalnego, który pozwoli na przesył wodoru rurociągami, cysternami, barkami oraz koleją.
– Lokalizacja projektowanej inwestycji, jak również samego terminalu intermodalnego na szlaku głównych europejskich korytarzy transportowych przebiegających przez Polskę decyduje o atrakcyjności całego projektu. Zakładane przez nas całkowite moce są rzędu kilku gigawatów. A to oznacza jeden z największych tego typu projektów w Europie – mówi Jakub Styczeń, pełnomocnik zarządu H2 Energy.
Model biznesowy
– Produkcja zielonego wodoru w oparciu o wielkopowierzchniowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne to potężny projekt, mający świetne perspektywy biznesowe. Usytuowanie terenu, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, jak i sytuacja geopolityczna, czyli dążenie do uniezależnienia się od importowanego gazu, to mocne impulsy wskazujące na biznesowy sens tej inwestycji – podkreśla Jakub Styczeń.
Jak podaje Westa Investments, kilkanaście dużych podmiotów z Europy i Bliskiego Wschodu wyraziło zainteresowanie zaangażowaniem się kapitałowo w projekt H2 Energy. Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z inwestycją i rozmowy z partnerami prywatnymi i publicznymi, m.in. z Bliskiego Wschodu i Europy Zachodniej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.