W zachodniej Polsce powstanie potężny hub energetyczny

W zachodniej Polsce powstanie potężny hub energetyczny
fot. Enertrag

Westa Investments SA chce zainwestować miliardy w ekologiczne wytwarzanie i przesył wodoru. Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które mają zasilić produkcję zielonego wodoru, zaplanowane są przy granicy z Niemcami.

Działająca w sektorze nieruchomości spółka Westa Investments planuje zrealizować inwestycję OZE poprzez swoją spółkę celową H2 Energy. Planuje utworzyć w zachodniej Polsce hub energetyczny, w którym ekologiczny wodór będzie produkowany, magazynowany i z niego dystrybuowany z wykorzystaniem specjalnego terminalu.

Strategiczne położenie

REKLAMA

Inwestycja spółki H2 Energy ma powstać na 700 hektarach gruntów przy polsko-niemieckiej granicy – w gminie Górzyca w woj. lubuskim – gdzie przebiega międzynarodowa linia kolejowa stanowiąca element Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T oraz gazociąg Jamał-Europa.

Przedstawiciel H2 Energy podkreśla, że lokalizacja inwestycji w odległości 3 km od granicy z Niemcami nie jest przypadkowa. Niemieckie władze szacują, że do 2030 roku maksymalnie 16 proc. zużywanego w gospodarce wodoru będzie pochodziło z miejscowych elektrolizerów, co oznacza uzależnienie tego kraju od importu zielonego wodoru. H2 Energy ma w planach utworzenie potężnego terminalu intermodalnego, który pozwoli na przesył wodoru rurociągami, cysternami, barkami oraz koleją.

Lokalizacja projektowanej inwestycji, jak również samego terminalu intermodalnego na szlaku głównych europejskich korytarzy transportowych przebiegających przez Polskę decyduje o atrakcyjności całego projektu. Zakładane przez nas całkowite moce są rzędu kilku gigawatów. A to oznacza jeden z największych tego typu projektów w Europie – mówi Jakub Styczeń, pełnomocnik zarządu H2 Energy.

REKLAMA

Model biznesowy

Produkcja zielonego wodoru w oparciu o wielkopowierzchniowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne to potężny projekt, mający świetne perspektywy biznesowe. Usytuowanie terenu, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, jak i sytuacja geopolityczna, czyli dążenie do uniezależnienia się od importowanego gazu, to mocne impulsy wskazujące na biznesowy sens tej inwestycji – podkreśla Jakub Styczeń.

Jak podaje Westa Investments, kilkanaście dużych podmiotów z Europy i Bliskiego Wschodu wyraziło zainteresowanie zaangażowaniem się kapitałowo w projekt H2 Energy. Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z inwestycją i rozmowy z partnerami prywatnymi i publicznymi, m.in. z Bliskiego Wschodu i Europy Zachodniej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.