Ogromny elektrolizer z dotacją ponad 65 mln zł

Ogromny elektrolizer z dotacją ponad 65 mln zł
fot. Glomfjord Hydrogen

Projekt wodorowy Glomfjord Hydrogen uzyskał zapewnienie finansowania od norweskiego przedsiębiorstwa państwowego Enova. Elektrolizer ma powstać w Glomfjord i będzie jedną z największych fabryk zielonego wodoru w Europie.

Glomfjord Hydrogen planuje budowę zakładu produkcji odnawialnego wodoru – o mocy 20 MW – w Glomfjord w gminie Meløy. Ma on być wykorzystywany na potrzeby klientów z sektora morskiego.

Właścicielami projektu, który został zainicjowany w czerwcu 2016 roku, są firmy Nel ASA, Greenstat ASA, Troms Kraft ASA oraz gmina Meløy. Ostatnio Enova – spółka należąca do norweskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska – ogłosiła, że Glomfjord Hydrogen otrzyma dofinansowanie w wysokości około 150 mln koron norweskich (około 67,5 mln zł).

REKLAMA

Finansowanie z Enova ma kluczowe znaczenie dla realizacji projektu – komentuje Jon André Løkke, dyrektor generalny firmy Nel.

Pierwsza liga elektrolizerów

Zakładana moc fabryki wytwarzania zielonego wodoru w Glomfjord sytuuje ją w czołówce tego typu obiektów w skali europejskiej.

Elektrownia wodorowa o mocy 20 MW w Glomfjord, jeśli zostanie zrealizowana, będzie tej samej wielkości co obecnie największa elektrownia wodorowa w Europie – mówi Løkke.

Dyrektor Nel odniósł się w ten sposób do zakładu produkcji zielonego wodoru w Puertollano w Hiszpanii, należącego do koncernu Iberdrola.

Działalność fabryki w Puertollano zainaugurowana została w maju br. Zakład zasilany będzie przez farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW i ma osiągnąć zdolność produkcyjną na poziomie do 3 tys. ton rocznie. Wytworzony wodór trafi do producenta nawozów i chemikaliów – grupy Fertiberia z siedzibą w Puertollano.  

REKLAMA

W przyszłości Iberdrola planuje też wykorzystanie ciepła odpadowego powstającego w elektrowni wodorowej w wyniku elektrolizy do stworzenia w gminie w 100 proc. ekologicznej sieci ciepłowniczej. 

Elektrolizery do fabryki w Puertollano dostarczyła również firma Nel ASA. 

Norweski plan: sieć węzłów wodorowych

Enova ogłosiła, że oprócz projektu Glomfjord Hydrogen dofinansowanie uzyskają również cztery dodatkowe węzły wodorowe, zlokalizowane w Rørvik, Hitra, Florø i Kristiansand.

Glomfjord to miejsce o długiej historii przemysłowej Norwegii, a do lat 90. park przemysłowy Glomfjord był największym zakładem produkcji wodoru na świecie – mówi André Løkke.

Cieszymy się, że tak wiele dużych i interesujących projektów rozwija się na naszym rodzimym gruncie w Norwegii, gdzie mamy korzenie i naturalną przewagę konkurencyjną – podkreśla Løkke.

Łącznie pięć centrów wodorowych otrzyma od spółki Enova do 669 mln koron norweskich (300 mln zł) wsparcia.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.