Niemcy dostosują elektrownie do spalania wodoru

Niemcy dostosują elektrownie do spalania wodoru
fot. EnBW

Przedsiębiorstwo energetyczne EnBW z siedzibą w Karlsruhe w Niemczech wybrało wykonawców elektrociepłowni gazowych, które początkowo będą wytwarzały prąd z wykorzystaniem gazu ziemnego, a od 2030 roku mają przejść na produkcję energii z wodoru. Ich łączna moc zainstalowana wyniesie około 1300 MW.

Konsorcjum wybrane przez przedsiębiorstwo Energie Baden-Württemberg AG (EnBW) do wykonania projektu składa się z firm General Electric (GE), Sener i Bonatti. Podpisały one z EnBW kontrakt na przekształcenie elektrowni węglowych zlokalizowanych w Heilbronn i Altbach/Deizisau w elektrociepłownie wykorzystujące gaz ziemny, a od 2030 roku – wytwarzające energię z wodoru.

Dokładna wartość zamówienia nie została podana, EnBW wskazuje jedynie, że są to wyrażane w milionach euro trzycyfrowe wartości na każdą jednostkę.

REKLAMA

Umowa obejmuje budowę elektrociepłowni z turbiną gazową w cyklu kombinowanym od razu przystosowaną do wytwarzania wodoru, a także odpowiednie prace konserwacyjne i serwisowe.

Planując elektrownie, już dziś przewidujemy ich przestawienie na wodór. Ta konwersja w 100 proc. na H2 jest już wstępnie zdefiniowana w technologii elektrowni – podkreśla Michael Class, dyrektor ds. rozwoju portfela wytwórczego w EnBW.

Obecne wydarzenia w Ukrainie wyraźnie pokazują, jakie wyzwania wiążą się z transformacją energetyczną w Europie. Nowoczesne elektrownie gazowe odgrywają niezbędną rolę w utrzymaniu wystarczająco elastycznego wytwarzania energii, a tym samym w zagwarantowaniu bezpieczeństwa dostaw. Muszą one wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia decyzję o inwestycji Michael Class.

Bloki węglowe do wyłączenia

W Heilbronn planowana jest budowa elektrociepłowni gazowo-turbinowej (CCGT) o mocy elektrycznej około 680 MW i mocy cieplnej do 190 MW. Nowa instalacja ma zapewnić długoterminowe dostawy ciepła do Heilbronnu.

REKLAMA

Po uruchomieniu elektrociepłowni CCGT wyłączony zostanie pracujący blok węglowy nr 7 i rezerwowe bloki węglowe nr 5 i 6.

Obecnie tworzony jest plan zagospodarowania przestrzennego na obszarze Heilbronnu, który powinien być podany do konsultacji publicznych pod koniec 2022 roku.

Także w Altbach/Deizisau powstać ma elektrociepłownia z turbiną gazową w cyklu kombinowanym (CCGT) o mocy elektrycznej około 680 MW i mocy cieplnej do 180 MW. Wyłączenie dwóch bloków wykorzystujących węgiel planowane jest po uruchomieniu elektrociepłowni CCGT w 2026 roku.

Joe Anis, prezes i dyrektor generalny GE Gas Power na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, podkreśla znaczenie projektu w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej Niemiec.

Jesteśmy zaangażowani we wspieranie tych wysiłków za pomocą wiodącej w branży technologii turbin gazowych klasy H firmy GE, która jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii oraz przyspieszenie wycofywania się z węgla, w miarę jak będziemy dążyć do bezemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem gazu i wodoru – mówi Anis.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.