EDPR wybrał partnera do projektów wodorowych
Firmy EDP Renewables i Lhyfe będą współpracować w obszarze produkcji zielonego wodoru. Odnawialna energia elektryczna wytwarzana przez EDPR zasili elektrolizery Lhyfe.
Współpraca EDPR i Lhyfe w zakresie wytwarzania ekologicznego wodoru ma objąć procesy opracowywania i budowania instalacji wodorowych zasilanych energią ze źródeł odnawialnych oraz zarządzania nimi na etapach eksploatacji. Na mocy zawartej umowy EDPR będzie zasilać produkcję wodoru energią pozyskiwaną ze swoich instalacji OZE.
Udział finansowy EDPR w projektach wodorowych Lhyfe może wynieść nawet 50 proc. kapitału projektu. Firmy przewidują także współpracę w działaniach badawczo-rozwojowych i w realizacji zamówień na sprzęt.
Sukces Lhyfe na Euronext
Umowa o współpracy EDPR i Lhyfe została zawarta w wyniku udanego przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej (IPO) Lhyfe na rynku regulowanym Euronext w Paryżu. Zaowocowała ona podwyższeniem kapitału zakładowego firmy łącznie o 110 mln euro.
Transakcję skomentował Miguel Stilwell d’Andrade, dyrektor generalny EDP i EDP Renewables:
– Wierzymy, że wodór odnawialny może uzupełnić bezpośrednią elektryfikację i jest najlepszym sposobem na zmniejszenie emisji CO2 i dekarbonizację gospodarki, także w sektorach trudnych do elektryfikacji. Dzięki umowie z firmą Lhyfe wzmacniamy nasze zaangażowanie w przyspieszenie transformacji energetycznej, a jednocześnie robimy krok w kierunku realizacji naszych planów rozwoju.
Z podpisania kontraktu cieszy się też Matthieu Guesné, założyciel i dyrektor generalny Lhyfe:
– Zaufanie, jakim obdarzyła nas firma EDPR, pozwala nam śmiało myśleć o rozwoju naszego wodoru odnawialnego na całym świecie i na dużą skalę. Liczymy na to, że dzięki połączeniu naszych sił będziemy mogli wspólnie rozwijać nasze przyszłe zakłady produkcyjne i szybko dekarbonizować lokalne sektory mobilności i przemysłu.
Plany rozwoju
Grupa EDP ma w planach uruchomienie do 2030 roku 1,5 GW mocy produkcyjnych zielonego wodoru. Do realizacji tego celu powołała jednostkę biznesową H2 (H2BU). Firma zaangażowana jest w projekty wodorowe, do których należy np. GreenH2Atlantic – instalacja o mocy 100 MW planowana w Sines w Portugalii.
Specjalizująca się w wytwarzaniu zielonego wodoru spółka Lhyfe ma w swoim portfelu ponad 4,8 GW łącznej mocy zainstalowanej w 93 projektach realizowanych w Europie; zamierza zainstalować kolejne 3 GW do 2030 roku.
Do 2025 roku powstać ma ogromny zakład produkcji wodoru w Szwecji, który jest wspólną inwestycją Lhyfe i wpd Offshore AB. Planowana moc zakładu to 600 MW, budowany będzie w sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej Storgrundet o docelowej mocy 1 GW. Wydajność fabryki osiągnąć ma poziom 240 ton zielonego wodoru dziennie. Co ważne, obie instalacje – zakład produkcji H2 i farma wiatrowa – będą wspólnie podłączone do sieci energetycznej.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.