Duńczycy zbudują wielkie elektrolizery zasilane energią z PV i wiatru
Duńska firma Copenhagen Infrastructure Partners ogłosiła plan budowy ogromnych elektrolizerów, które powstaną na północy Hiszpanii i które będą produkować wodór, korzystając z energii elektrycznej pochodzącej z farm fotowoltaicznych i wiatrowych o docelowej mocy 5 GW.
Wielki wodorowy projekt Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) zrealizuje w konsorcjum z duńskim producentem elektrowni wiatrowych Vestas oraz hiszpańskimi firmami z sektora gazowego Naturgy i Enegas, a także z największym wytwórcą nawozów na Półwyspie Iberyjskim – firmą Fertiberia.
Inwestycja planowana w regionie Aragonii zakłada uruchomienie elektrolizerów o mocy 2 GW. Produkowany przez nie wodór ma stanowić około 30 proc. obecnego zapotrzebowania na H2 w Hiszpanii.
Aby wyprodukować taką ilość wodoru w procesie elektrolizy, będą potrzebne ogromne ilości energii elektrycznej. Mają ją zapewnić elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe. Autorzy projektu planują uruchomienie instalacji OZE o mocy nawet 5 GW.
Pierwszy etap zakładający uruchomienie elektrolizerów o mocy 500 MW oraz elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy 1,7 GW ma być gotowy od strony formalnej do końca 2023 r. i wówczas nastąpi rozpoczęcie budowy. Realizacja pierwszego etapu ma skutkować utworzeniem do 5 tys. miejsc pracy.
Elektrolizery uruchomione w tym etapie mają wytwarzać do 40 tys. ton wodoru rocznie. Po rozpoczęciu produkcji wodoru ma on być transportowany gazociągiem do południowo-wschodniej części Hiszpanii – do fabryki położonej w okolicach Walencji, gdzie H2 będzie wykorzystywany do wytwarzania 200 tys. ton nawozów rocznie.
Zastąpienie wodoru wytwarzanego w procesach powodujących emisje dwutlenku węgla wodorem produkowanym przy udziale energii odnawialnej ma przełożyć się – tylko w wyniku realizacji pierwszego etapu inwestycji – na zmniejszenie emisji CO2 o około 1 mln ton rocznie.
Autorzy projektu zakładają, że wodór produkowany w Aragonii z czasem będzie wykorzystywany także w innych procesach przemysłowych i będzie można go wprowadzać do sieci gazowej, gdzie będzie mieszany z gazem naturalnym.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.