Wodór ogrzeje domy. Pierwszy taki projekt w Polsce

Wodór ogrzeje domy. Pierwszy taki projekt w Polsce
Polskie Domy Drewniane

W położonej w województwie dolnośląskim Środzie Śląskiej powstanie osiedle złożone z około 1,8 tys. mieszkań, które mają być ogrzewane za pomocą wodoru. O tej nowatorskiej inwestycji opowiedzieli portalowi Gramwzielone.pl przedstawiciele stojących za nią firm: Polskich Domów Drewnianych oraz SES Hydrogen.

Efektem inwestycji w Środzie Śląskiej ma być pierwsze osiedle w kraju, w którym do ogrzewania domów zostanie wykorzystany wodór. W ten sposób ogrzewanie ma być nie tylko czyste – powstanie dzięki wodorowi wytworzonemu z energii odnawialnej – ale także ma przełożyć się na niższe rachunki gospodarstw domowych.

Inwestycja jest realizowana przez spółkę Polskie Domy Drewniane utworzoną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Na jakim etapie jest nowatorski – nie tylko na skalę polską, ale także globalną – projekt zasilania osiedla czystym wodorem?

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl inżynier Bartłomiej Cygan, specjalista ds. OZE w spółce Polskie Domy Drewniane, obecnie trwają prace wiążące się z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Dopiero na tym etapie będzie ustalany ostateczny harmonogram inwestycji.

Zakładamy, że rozpoczęcie prac budowlanych związanych z inwestycją w Środzie Śląskiej przypadnie na połowę 2024 roku. Etap ten potrwa rok, a prace instalacyjne zaczną się po jego zakończeniu. Finansowanie pierwszego etapu inwestycji ma zostać zrealizowane ze środków pozyskanych w ramach programu Nowa Energia prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Bartłomiej Cygan.

Jakie technologie zostaną zastosowane na pilotażowym osiedlu? Jak mówi przedstawiciel Polskich Domów Drewnianych, pierwotna koncepcja instalacji grzewczych konkursowego budynku w Środzie Śląskiej opiera się na ogrzewaniu każdego budynku indywidualnym zespołem pomp ciepła wspomaganym kotłem elektrycznym oraz na wykorzystaniu płaszczyznowego ogrzewania podłogowego lub niskotemperaturowych grzejników naściennych w formie odbiorników ciepła.

– Aktualnie trwają prace koncepcyjne, które pozwolą na efektywne zintegrowanie tych założeń z przyjętym przez nas innowacyjnym systemem termoizolacji – wyjaśnia Bartłomiej Cygan.

Instalacje, które umożliwią ogrzewanie domów wodorem, dla projektu osiedla w Środzie Śląskiej ma dostarczyć spółka SES Hydrogen należąca do grupy Sescom. To krajowy pionier w rozwoju technologii wodorowych, nad którymi pracuje już od ponad dekady.

Opracowana przez Sescom koncepcja elektrolizera, w którym będzie można produkować wodór z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, ma się składać z trzech elementów. Pierwszy to modułowy generator wodoru. Drugi to system zarządzania HGaaS – to samouczący się system informatyczny wykorzystujący sztuczną inteligencję. Trzeci element rozwiązania, nad którym pracuje polska firma, to model finansowania inwestycji dla producentów zielonej energii.

Jak mówi Mateusz Sołtysiak, partner zarządzający w SES Hydrogen, technologia gdańskiej firmy ma zastąpić kotły węglowe i gazowe, które teraz ogrzewają osiedla i zakłady przemysłowe.

REKLAMA

Co istotne, wodór, który będzie wykorzystywany do ogrzewania osiedla, ma być produkowany dzięki odnawialnym źródłom energii. – Przede wszystkim pozyskiwany będzie z elektrolizy wykorzystującej energię ze słońca, wiatru lub biogazu, lub poprzez zakup prądu z zielonym certyfikatem – wyjaśnia Mateusz Sołtysiak.

Wśród ekspertów rynku energetycznego słychać jednak opinie, że o ile wodór może być świetnym sposobem na dekarbonizację transportu czy przemysłu, to jednak nie jest najlepszą technologią dla indywidualnego ogrzewania domów.

Projekty zasilanych wodorem domowych ogniw paliwowych, które ogłaszano już wiele lat temu, do tej pory nie doczekały się szerszego zastosowania. Jednak dotychczasowy brak komercjalizacji wodoru w ogrzewnictwie nie zniechęca SES Hydrogen.

– Technologia wykorzystania wodoru jako paliwa do ogrzewania domów jest ściśle związana z zieloną energią. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wierzył, że fotowoltaika będzie dostępna dla każdego w bardzo konkurencyjnych cenach. Obecny rozwój technologii kotłów wodorowych może w bardzo krótkim okresie zaoferować konkurencyjną cenę ciepła do obecnie oferowanych na rynku – zapewnia Mateusz Sołtysiak.

– Należy pamiętać, że ciepłownictwo będzie, po transporcie, kolejnym sektorem, w którym wodór będzie powszechnie stosowany poprzez spalanie wodoru w powietrzu lub w tlenie. Sescom właśnie taką technologię będzie rozwijał – dodaje Sołtysiak.

Dla SES Hydrogen inwestycja w Środzie Śląskiej jest kolejnym projektem stwarzającym szansę na komercjalizację technologii wodorowych.

SES Hydrogen pracuje nad rozwiązaniami, które mają popularyzować wykorzystanie wodoru. Spółka posiada patenty na elektrolizery oraz kotły wodorowe, które w naszej perspektywie są w stanie zastąpić kotłownie węglowe emitujące obecnie najwięcej CO2 do atmosfery – mówi Mateusz Sołtysiak.

– Podpisanie w czerwcu tego roku listu intencyjnego z Lotos Asfalt przyspieszyło możliwość wykorzystania stworzonych przez nas technologii do wybudowania pierwszych stacji tankowania wodoru w Polsce w których użyte będą elektrolizery – informuje przedstawiciel gdańskiej firmy.

– Przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu wiązać się będzie z poszukiwaniem zeroemisyjnej produkcji ciepła. Jako kraj musimy skorzystać z okazji, jaką daje nam wodór, bez inwestycji w zeroemisyjną produkcję ciepła problem zbyt powolnego dążenia do zeroemisyjności w Polsce będzie się pogłębiał. Współpraca z PDD będzie przykładem pokazującym możliwości wykorzystania H2 w ciepłownictwie – mówi partner zarządzający SES Hydrogen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.