Orsted szykuje produkcję wodoru przy morskich wiatrakach
Konsorcjum firm z udziałem duńskiego koncernu energetycznego Orsted i największego producenta morskich elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy zbuduje pilotażową instalację do produkcji wodoru z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej. Urządzenie zostanie zbudowane z myślą o produkcji wodoru bezpośrednio przy morskich elektrowniach wiatrowych i transporcie czystego wodoru na ląd.
Konsorcjum firm z udziałem największego na świecie operatora morskich farm wiatrowych Orsted, producenta elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy, firmy konsultingowej Element Energy oraz ITM Power – brytyjskiej firmy, która ostatnio uruchomiła fabrykę elektrolizerów mającą wytwarzać urządzenia o mocy 1 GW rocznie – przystępuje do kolejnego etapu projektu Oyster, którego celem jest opracowanie technologii potrzebnych do produkcji czystego wodoru z wykorzystaniem energii z morskich farm wiatrowych.
Wcześniej w tym roku projekt uzyskał wsparcie w kwocie 5 mln euro z unijnego programu Horyzont 2020, a teraz wchodzi w kolejną fazę. Zdecydowano o budowie pilotażowego urządzenia, które będzie wytwarzać wodór przy pomocy energii elektrycznej z OZE. Instalacja zostanie zlokalizowana w mieście Grimsby położonym na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.
Ta lokalizacja nie jest przypadkowa. Z portu w Grimsby Orsted obsługuje obecnie największą morską farmę wiatrową Hornsea One (1,218 GW), a także będzie obsługiwać jeszcze większą farmę wiatrową na morzu, Horsea Two, która będzie gotowa w przyszłym roku. W skład farmy wiatrowej Hornsea Two o docelowej mocy 1,386 GW wejdą turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8,4 MW.
W położonym niedaleko Grimsby mieście Hull Siemens Gamesa produkuje łopaty do morskich turbin, które w swoich projektach wykorzystuje m.in. Orsted.
Z kolei w położony w tym samym regionie Wielkiej Brytanii mieście Sheffield inny uczestnik programu Oyster, firma ITC Power, uruchomiła największą w Europie fabrykę elektrolizerów w technologii Proton Exchange Membrane (PEM), w której w skali roku mają powstawać urządzenia o mocy do 1 GW.
Obecnie ITC Power realizuje kontrakt m.in. na największy na świecie elektrolizer PEM, który zamówiła firma Linde.
Orsted chce, aby na ogromnych morskich farmach wiatrowych część energii była od razu zamieniana w wodór, którzy będzie można transportować na ląd.
Dlatego elektrolizer, który powstanie w porcie w Grimsby, ma zostać opracowany tak, aby można było go zamontować bezpośrednio przy morskich turbinach wiatrowych.
Dla duńskiego koncernu, lidera w globalnym sektorze offshore, możliwość zmagazynowania nadwyżek energii w wodorze to zabezpieczenie się przed przyszłymi fluktuacjami cen energii elektrycznej, które w sytuacji dużej nadpodaży energii będą mogły osiągać nawet ujemne wartości.
To ponadto możliwość wygenerowania dodatkowego źródła przychodów ze sprzedaży paliwa pozyskanego z taniej energii elektrycznej, które będzie można sprzedać przemysłowi czy sektorowi transportu.
Orsted, ITC Power i Element Power realizują wspólnie również inny wodorowy program o nazwie Gigastack mający stworzyć podstawy do uruchomienia wielkoskalowej produkcji „zielonego” wodoru, który będzie można wytworzyć z energii elektrycznej produkowanej m.in. przez farmy wiatrowe.
Dofinansowanie na realizację projektu Gigastack przyznało brytyjskie ministerstwo biznesu, energetyki i strategii przemysłowej (Departament of Business, Energy and Industrial Strategy, BEIS).
Cel to znalezienie sposobów na efektywną kosztowo produkcję wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy, aby ta technologia mogła przyczynić się do dalszej dekarbonizacji brytyjskiej gospodarki.
Uczestnicy projektu Gigastack maja opracować elektrolizery mające pracować z mocą 5 MW. Z wykorzystaniem elektrolizerów o takiej mocy mają być następnie tworzone większe jednostki o mocach przekraczających 100 MW.
Ponadto w ramach tego projektu przewidziano przygotowanie założeń częściowo zautomatyzowanej produkcji elektrolizerów o całkowitej mocy 1 GW w skali roku. Wprowadzenie automatyzacji i osiągniecie takiej skali ma zapewnić dalszą redukcję kosztów H2.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.