ZE PAK wyprodukuje wodór z energii odnawialnej

ZE PAK wyprodukuje wodór z energii odnawialnej
ZE PAK

ZE PAK S.A. uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Efektem tej inwestycji ma być uruchomienie największego w kraju i jednego z największych w Europie elektrolizerów do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej ze źródła odnawialnego.

Decyzja wydana przez Prezydenta Miasta Konina umożliwia ZEPAK realizację inwestycji polegającej na budowie wytwórni wodoru o docelowej mocy do 50 MW w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM). Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie Elektrowni Konin, gdzie zlokalizowany jest blok biomasowy o mocy 50 MW i budowany jest kolejny blok na biomasę o takiej samej mocy.

Działający blok energetyczny na biomasę już dzisiaj jest źródłem zielonej energii cieplnej dla Konina i – jak zapewnia ZE PAK – dzięki dostawom zielonego ciepła z tego źródła system ciepłowniczy w Koninie należy do jednego z niewielu efektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce.

REKLAMA

Spółka podkreśla, że w ten sposób użytkownicy ciepła w Koninie nie są obciążani kosztami emisji CO2, które muszą ponosić konsumenci ciepła korzystający z systemów ciepłowniczych ogrzewanych gazem lub węglem.

Bloki biomasowe z Elektrowni Konin zostaną wykorzystane również przy produkcji zielonego wodoru z elektrolizerów.

REKLAMA

Pierwszy elektrolizer został już kupiony przez ZEPAK od firmy Hydrogenics Europe. Instalacja posłuży do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy. Początkowa moc tej jednostki wynosi 2,5 MW, przy czym umowa zawarta z dostawcą umożliwia rozbudowę tej instalacji do 5 MW.

Na podstawie decyzji wydanej przez Prezydenta Miasta Konina możliwe będzie zrealizowanie inwestycji związanej z budową 10 elektrolizerów o mocy 5 MW każdy.

Kontrolowana przez Zygmunta Solorza grupa energetyczna podkreśla, że jej projekty inwestycyjne dotyczące produkcji zielonego wodoru wpisują się w proces transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej.

Budowa wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Elektrowni Konin są elementem strategii transformacyjnej ZEPAK, której celem jest całkowita rezygnacja do 2030 roku z wydobycia węgla brunatnego oraz wygaszenie elektrowni wykorzystujących ten surowiec do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.