Największy w Europie elektrolizer do produkcji wodoru z OZE

Największy w Europie elektrolizer do produkcji wodoru z OZE
Shell

Koncern paliwowy Shell uruchomił największy na naszym kontynencie elektrolizer mający wytwarzać wodór z wykorzystaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Elektrolizer wykonany w technologii PEM (Proton Exchange Membrane) o mocy 10 MW został uruchomiony na terenie rafinerii Shella, która znajduje się w Niemczech, w pobliżu Kolonii. Urządzenie ma wytwarzać w skali roku około 1300 ton zielonego wodoru.

Shell zapewnia, że jest to największy w Europie elektrolizer wykorzystujący do produkcji wodoru energię odnawialną. Co więcej jego moc ma zostać z czasem zwiększona aż 10-krotnie – do poziomu 100 MW.

REKLAMA

Wodór z rafinerii Shella będzie wykorzystywany do produkcji paliw, a także zasili przemysł, w którym do tej pory stosowano wodór wytwarzany w procesach generujących emisje CO2.

Obecnie około 30 proc. zapotrzebowania na wodór w Niemczech generuje przemysł zlokalizowany w zachodniej części kraju, w Nadrenii-Północnej Westfalii, a według władz tego landu, to zapotrzebowanie podwoi się do roku 2030.  

Shell jest zaangażowany w dużo większe projekty związane z produkcją wodoru z wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych o mocach liczonych nawet w gigawatach. Jeden z nich jest realizowany w Holandii i zakłada nawet uruchomienie w tym celu morskich farm wiatrowych o mocy kilku GW.

Chodzi o realizowany w Holandii projekt NortH2, który zakłada budowę wielkich morskich farm wiatrowych o mocy 3-4 GW do roku 2030, a które dekadę później mogłyby zostać rozbudowane nawet do 10 GW. Pierwsze turbiny mają osiągnąć operacyjny status w roku 2027.

Uczestnicy projektu NortH2 chcą utworzyć sieć znajdujących się na morzu elektrolizerów i zbiorników wodoru. Elektrolizery mają być zasilane energią pochodzącą z morskich farm wiatrowych zlokalizowanych u wybrzeży Holandii. Produkowany w ten sposób wodór miałby zasilać przemysł w północno-zachodniej Europie.

Produkcja wodoru z nadwyżek energii odnawialnej wytwarzanej przez morskie wiatraki ma zostać uruchomiona początkowo w Eemshaven, a później może być prowadzona także na morzu. W 2040 roku produkcja H2 miałaby sięgnąć nawet 800 tys. ton rocznie.

Taka ilość ma pozwolić na uniknięcie w skali roku emisji CO2 rzędu 7 Mt. Dla porównania roczne emisje CO2 największego europejskiego emitenta, czyli Niemiec, w 2019 roku wyniosły 620 Mt.

Brytyjska technologia

Za dostarczenie elektrolizera do rafinerii Shella odpowiadał brytyjski producent ITM, który w tym roku uruchomi największą na świecie fabrykę elektrolizerów PEM. Będą mogły w niej powstawać urządzenia o łącznej mocy 1 GW w skali roku. Fabryka jest zlokalizowana w Sheffield i zatrudnienie znajdzie w niej docelowo 185 osób. Hale, w których będą wytwarzane elektrolizery, zajmą powierzchnię odpowiadającą wielkością dwóm boiskom piłkarskim.

REKLAMA

Jednym z udziałowców ITM Power jest koncern Linde – wiodący producent gazów przemysłowych, który również jest zaangażowany w inwestycje związane z produkcją zielonego wodoru.

Wcześniej w tym roku Linde złożył zamówienie na elektrolizer wykonany w technologii PEM o mocy 24 MW, który po uruchomieniu powinien być największą jednostką tego typu służącą do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Urządzenie ma zostać dostarczone w przyszłym roku do kompleksu chemicznego w miejscowości Leuna w landzie Saksonia-Anhalt w Niemczech.

Największe na świecie

Do tej pory największe europejskie urządzenie do produkcji zielonego wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej znajdowało się w Austrii. Elektrolizer o mocy 6 MW został dostarczony przez Siemensa i jest częścią projektu finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020.

Poza Europą elektrolizer o takiej samej mocy, jak uruchomiony w niemieckiej rafinerii Shella, znajduje się w Japonii. Budowa elektrolizera o mocy 10 MW wytwarzającego wodór z energii pochodzącej z pobliskiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 20 MW jest efektem projektu prowadzonego pod nazwą Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R).

Elektrolizer zbudowany w Japonii będzie w stanie wytwarzać w ciągu godziny do 100 kg wodoru, a sam projekt ma być dopiero wstępem do budowy jeszcze większych elektrolizerów wytwarzających zielony wodór.

Największy na świecie elektrolizer PEM służący do produkcji wodoru z wykorzystaniem OZE, na który do tej pory zostało złożone zamówienie, ma powstać na terenie parku przemysłowego w Nowym Jorku. Urządzenie będzie mieć moc 120 MW i ma wytwarzać 45 ton zielonego wodoru dziennie. Energia elektryczna potrzebna do procesu elektrolizy będzie pochodzić z elektrowni wodnych.

Ogromny elektrolizer do produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem hydroenergii powstanie także Kanadzie. Kontrakt na dostawę urządzenia o mocy 88 MW dla koncernu energetycznego Hydro-Quebec ogłosił niemiecki Thyssenkrupp. Urządzenie zostanie dostarczone przez spółkę Thyssenkrupp Uhde do miejscowości Varennes w zachodniej kanadyjskiej prowincji Quebec i będzie zasilane energią elektryczną wytwarzaną przez elektrownię wodną.

Ten elektrolizer ma wytwarzać w skali roku około 11,1  tys. ton zielonego wodoru, co oznacza produkcję na poziomie ok. 30 ton dziennie. Wodór będzie wykorzystywany na miejscu – podobnie jak tlen będący produktem ubocznym elektrolizy – w procesie produkcji biopaliwa z odpadów komunalnych. Uruchomienie elektrolizera ma nastąpić pod koniec 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.