Największa umowa na zielony wodór. Koszt produkcji? Tylko 2 USD/kg
Chociaż o wodorze produkowanym z odnawialnej energii elektrycznej jest ostatnio bardzo głośno, a kolejne firmy ogłaszają w tym zakresie spektakularne projekty, to technologia zielonego wodoru nadal pozostaje głównie w sferze badań i pilotaży. Teraz jednak pojawiła się informacja o dużej komercyjnej umowie na dostawy zielonego wodoru. Inwestor zapewnia, że jest to największa umowa w dotychczasowej historii rynku zielonego H2.
Firma SGH2 Energy poinformowała o podpisaniu umowy z dwoma największymi kalifornijskimi operatorami stacji tankowania wodorem, którzy mają wykorzystać wodór produkowany w procesie elektrolizy z udziałem odnawialnej energii elektrycznej do zasilenia swojej sieci dystrybucji, która po rozbudowie powiększy się dodatkowo o 90 lokalizacji.
Umowa została zawarta na 10 lat. Aby wywiązać się z zakontraktowanych dostaw, należąca do SGH2 Energy spółka SGH2 Lancaster Project Company ma uruchomić produkcję, w ramach której będzie wytwarzać z wykorzystaniem elektrolizerów PEM (proton-exchange membrane) w sumie 3 850 000 kilogramów zielonego wodoru rocznie.
Produkcja ma być prowadzona w nowej instalacji w kalifornijskim mieście Lancaster, które już teraz może pochwalić się, że jako pierwsze miasto w USA osiągnęło neutralność klimatyczną i które ma w planach rozwój miejskiej sieci stacji tankowania wodorem.
Budowa zakładu, w którym będzie wytwarzany zielony wodór, rozpocznie się w grudniu tego roku. Uruchomienie produkcji zaplanowano na połowę 2023 roku. Wówczas instalacja ma wytwarzać w procesie elektrolizy 11 tys. ton H2 dziennie, pracując na pełnych obrotach przez 350 dni w roku.
Taka skala produkcji ma wystarczyć do zatankowania codziennie około 2 tys. samochodów wodorowych. SGH2 Energy zapewnia, że wodór wytwarzany w Lancaster spełni ścisłe kryteria czystości (99,9 proc.), aby można było tankować nim pojazdy.
Kalifornijska firma zapewnia, że wodór – produkowany przez nią z wykorzystaniem bioodpadów i biomasy – już teraz charakteryzuje konkurencyjność kosztowa względem wodoru wytwarzanego w tradycyjnych procesach, którym towarzyszą emisje dwutlenku węgla.
Koszt produkcji wodoru przez SGH2 Energy ma wynosić 2 USD/kg w porównaniu do osiąganego obecnie kosztu produkcji zielonego wodoru w innych technologiach, który ma sięgać według amerykańskiej firmy obecnie około 10-13 USD/kg.
Dla porównania produkcja wodoru z wykorzystaniem gazu naturalnego ma kosztować aktualnie około 2-6 USD, a wytwarzanie H2 w procesie gazyfikacji węgla to koszt ok. 2-3 USD/kg. Te dwa procesy mają jednocześnie generować odpowiednio 12 kg CO2 oraz 20 kg CO2 na każdą wyprodukowaną tonę wodoru.
Powołując się na badania naukowców z Lawrence Berkeley National Lab, SGH2 Energy wylicza, że wykorzystanie każdej tony dostarczonego przez niego wodoru, mającego status „carbon negative”, będzie oznaczać uniknięcie emisji CO2 w ilości do 30 ton.
Kalifornijska firma informuje ponadto, że jest w trakcie negocjacji zmierzających do uruchomienia kolejnych zakładów w Kalifornii, ale także w Azji, Australii czy Europie – w tym w Holandii, Francji, Niemczech czy we Włoszech. Wiadomo, że jeden z nich może powstać w porcie w Rotterdamie, który mocno angażuje się w przedsięwzięcia związane z gospodarką wodorową.
Pomóc w ekspansji SGH2 Energy ma potwierdzenie efektywności ekonomicznej przez takie instytucje jak US Export-Import Bank, Barclays, Deutsche Bank czy Shell New Energies.
Firma podkreśla przy tym, że opracowaną przez nią instalację do produkcji zielonego wodoru cechuje szybkość montażu i łatwa skalowalność, a jej infrastruktura nie wymaga tak dużej powierzchni i zasobów wodnych jak w przypadku produkcji zielonego H2 w ramach elektrolizy z wykorzystaniem elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.