UE wprowadzi bardziej rygorystyczne normy ochrony powietrza
Unia Europejska chce bardziej zadbać o zdrowie swoich mieszkańców. Nowe przepisy mają podwyższyć dopuszczalne normy zanieczyszczeń w powietrzu.
Unia Europejska chce bardziej zadbać o zdrowie swoich mieszkańców. Nowe przepisy mają podwyższyć dopuszczalne normy zanieczyszczeń w powietrzu.
Zimą 2017 r. powietrze w Rybniku było tak złe, że lokalne władze musiały pozamykać szkoły. Zanieczyszczenie powietrza szkodliwym pyłem PM2.5 ponad 45-krotnie, a PM10 ponad 30-krotnie przekroczyło bezpieczne dla ludzi normy. Oddychanie stało się groźne dla zdrowia. To był moment przełomowy...
W obawie o przyszłość i efektywność programu Czyste Powietrze sygnatariusze Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) reprezentującego kilkanaście organizacji z polskiego sektora budowlanego wystosowali do polskich władz list otwarty w sprawie programu.
Rozwój rządowego programu Czyste Powietrze zostanie wsparty środkami z Banku Światowego. Polska sfinalizowała umowę pożyczki.
Dziś wchodzą w życie zmiany dotyczące dofinansowania w programie Czyste Powietrze, które przede wszystkim obejmą pompy ciepła, kotły na pellet i kotły zgazowujące drewno. Okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji dla producentów tych urządzeń grzewczych zakończy się w czerwcu 2024 r...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozyskało ponad 6 mld euro z funduszy europejskich, które trafi do programu Czyste Powietrze. Polski Alarm Smogowy szacuje, że zapewnione ostatnio środki unijne wystarczą jednak tylko na maksymalnie 2 lata realizacji Czystego Powietrza.
Polski Alarm Smogowy (PAS) na podstawie danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował ranking gmin, w których złożono najwięcej wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania. W gminie, która została liderem, złożono ich niemal 6,5 tys.
W ostatnim tygodniu do programu Czyste Powietrze złożono rekordową liczbę wniosków – ponad 6,6 tys. To znacznie więcej, niż wynosiła tygodniowa średnia dla 2023 roku. Zdaniem ekspertów Polskiego Alarmu Smogowego, żeby wypełnić założenia programu, liczba wniosków powinna sięgać 8 tys...
Rośnie popularność programu Czyste Powietrze. Jednocześnie systematycznie maleje udział wniosków uwzględniających dofinansowanie na pompy ciepła. Konto programu, w którym ostatnio brakowało sporo pieniędzy na wypłaty dotacji, w tym miesiącu ma zostać zasilone miliardami złotych.
W piątej edycji kampanii Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) mobilna instalacja obrazująca model ludzkich płuc odwiedzała miasta i gminy w ośmiu województwach na ich zaproszenie. Teraz PAS podsumowuje tegoroczną kampanię „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
W Polsce trwa sezon smogowy. Problem dotyczy nie tylko miast-rekordzistów w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości. Na skutki zanieczyszczeń powietrza narażeni są mieszkańcy większości polskich miast...
Rośnie świadomość Polaków na temat tego, jak bardzo szkodliwy jest smog. Tak wynika z ankiety przygotowanej wspólnie przez serwis Pracuj.pl i Polski Alarm Smogowy.
Unia Europejska zadecydowała o zmianie najważniejszego prawa regulującego jakość powietrza w UE, czyli Dyrektywy w sprawie jakości powietrza (AAQD). Nowelizacja przepisów ma poskutkować zaostrzeniem pułapów zanieczyszczeń, tak aby spełniały najnowsze wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza.
Od stycznia 2023 r. na terenie całego województwa mazowieckiego nie wolno używać kotłów o najniższej klasie. Zakaz obowiązuje w ramach znowelizowanej uchwały antysmogowej dla Mazowsza. Jednak w tzw. warszawskim obwarzanku wciąż działa ponad 41 tys. nielegalnych, pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno...
W piątej edycji kampanii Polskiego Alarmu Smogowego mobilna instalacja obrazująca model ludzkich płuc odwiedziła kolejne miejscowości w ośmiu województwach. Do końca sezonu grzewczego mobilne płuca trafią jeszcze do 14 miejscowości.