MPiT uszczelnia przepisy ws. wymagań dla kotłów
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało nowe rozporządzenie dotyczące wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Jego celem jest uszczelnienie obecnych przepisów – w stosunku do wcześniejszej wersji rozporządzenia – i uniemożliwienie wprowadzania do sprzedaży i obrotu kotłów wysokoemisyjnych.
Jak przypomina Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w 2017 r. zostało wydane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Regulacja jest jednym z elementów przyjętych przez rząd rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów – tzw. Programu „Czyste powietrze”. Rozporządzenie wprowadziło do polskiego prawa restrykcyjne wymagania dla kotłów na paliwo stałe.
Wprowadzone wcześniej regulacje dotyczą urządzeń do 500 kW, czyli używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach. Ponad uregulowało krajowe wymagania dot. granicznych poziomów emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, a także wprowadzono zakaz stosowania rusztu awaryjnego.
KPRM dodaje, że pierwsze oceny funkcjonowania rozporządzenia jak i wynik przeprowadzonych konsultacji publicznych, wskazały, że możliwe jest obchodzenie pierwotnych przepisów m.in. wykorzystując wyłączenie dot. urządzeń wytwarzających ciepło wyłączenie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej oraz sprzętu na biomasę niedrzewną. Wprowadzane są w ten sposób na rynek kotły, które nie spełniają wysokich standardów dot. emisji.
Wprowadzona teraz przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nowelizacja przewiduje m.in. rozszerzenie zakresu rozporządzenia na urządzenia na biomasę (bez zasilanych balotami słomy) oraz służące do ogrzewania wody użytkowej.
Ma to pozwolić na wyeliminowanie możliwości wprowadzania tego typu wysokoemisyjnych kotłów do obrotu i wpłynie na poprawę jakości powietrza. W ramach nowelizacji zmodyfikowane zostało także pojęcie wprowadzania do obrotu kotła na paliwo stałe. Nowa rozszerzona definicja ma na celu przeciwdziałanie możliwości omijania przepisów i wprowadzania do obrotu urządzeń niespełniających wymagań poprzez m.in. aukcje internetowe czy też obrót na rynku wtórnym kotłów zmodyfikowanych.
Ponadto nowela zakłada wprowadzenie dodatkowych wymagania dla kotłów wielopaleniskowych. Dotyczą one obowiązku wyposażenia kotła z ręcznym zasilaniem paliwem w zbiornik akumulacyjny oraz wyposażenia go w systemy oczyszczania spalin.
Nowelizacja zawiera także doprecyzowanie obowiązku spełniania przez kotły granicznych wartości sprawności cieplnej, co będzie wprost zapisane w treści rozporządzenia.
Wcześniej projekt nowelizacji rozporządzenia został notyfikowany Komisji Europejskiej. Po wyznaczonym przez KE okresie obowiązkowego wstrzymania prac rozporządzenie zostało podpisane przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz i ministra środowiska Henryka Kowalczyka.
– Uszczelniamy rynek obrotu kotłami, aby ukrócić naganne praktyki niektórych przedsiębiorców. Dzięki nowelizacji rozporządzenia wyeliminujemy możliwość wprowadzania do obrotu kotłów nie spełniających standardów i poprawimy jakość powietrza w Polsce – komentuje Jadwiga Emilewicz.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.