Ograniczenie smogu to 183 mld euro oszczędności
Wdrożenie technologii, które ograniczą zanieczyszczenie powietrza, może przynieść Europejczykom nawet 183 mld euro oszczędności – wynika z raportu przygotowanego przez firmy InnoEnergy i Deloitte.
Opublikowany wczoraj raport InnoEnergy, funduszu wspieranego przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii, inwestującego w rozwiązania z obszaru energii, cleantech i mobilności, wskazuje, że Europejczycy mogą zaoszczędzić nawet 183 mld euro w ciągu następnych siedmiu lat poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii redukujących smog.
– To szokujące, że w dzisiejszych czasach smog nadal stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia naszych obywateli. Biorąc pod uwagę ogromne straty ekonomiczne i dostęp do najnowszych technologii, nie ma powodu dla którego ludzie nie powinni oddychać czystym powietrzem. W InnoEnergy mierzymy się bezpośrednio z problemami. Nie tylko udostępniamy dalsze badania w celu lepszego zrozumienia problemu i znalezienia praktycznych rozwiązań, ale także aktywnie poszukujemy możliwości inwestycji i wsparcia dla ambitnych przedsiębiorców z pasją i planem walki ze smogiem – komentuje Diego Pavia, dyrektor generalny InnoEnergy.
Jak wykazano w raporcie, jedną z najbardziej dotkniętych grup społecznych są ludzie młodzi. Wraz ze wzrostem stężenia PM o 100 jednostek, oczekiwana średnia długość życia dzieci do lat 5 ma zmniejszać się o ponad 2 lata.
– Nie możemy zapominać, że złej jakości powietrze wpływa na każdego w inny sposób. Przyczyny i skutki smogu różnią się w zależności od regionu. Na przykład, w Zachodniej Europie główną przyczyną smogu jest transport, podczas gdy na Wschodzie ogrzewanie – dodaje Irena Pichola, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej w Deloitte.
Raport “Clean Air Challenge”, opracowany przy współpracy z Deloitte, jest odpowiedzią na szacunki Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi smog może być przyczyną nawet 10 proc. przedwczesnych zgonów na świecie, a w latach 2018-2025 będzie kosztować Unię Europejską aż 475 mld euro. rocznie, co stanowi 2,9 proc. średniego rocznego PKB.
– Smog jest jednym z najistotniejszych problemów zdrowia publicznego w tym stuleciu. Odpowiada za jedną na dziesięć przedwczesnych śmierci na świecie oraz za 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w całej Europie. Raport „The Clean Air Challenge” przedstawia praktyczne rozwiązania, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia naszych obywateli, a także mogą przynieść korzyści całemu społeczeństwu. Musimy niezwłocznie rozpocząć ich wdrażanie w całej Europie – mówił podczas prezentacji raportu Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.
InnoEnergy powstało w 2010 roku i posiada wsparcie Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). W ciągu siedmiu lat działalności InnoEnergy zainwestowało w projekty innowacyjne o łącznej wartości 8 mld zł. Dzięki temu wsparciu na rynek miało trafić dotychczas 80 produktów.
Innoenergy wskazuje w kontekście rozwiązań służących ograniczeniu smogu, że godnym naśladowania przykładem jest projekt Polygen, w ramach którego we współpracy z tym funduszem opracowywana jest technologia wytwarzania syntetycznego gazu ziemnego, energii elektrycznej i ogrzewania z odpadów miejskich i biomasy. Wytwarzana w ten sposób energia ma być dostarczana do domów i przedsiębiorstw tworzących gospodarkę funkcjonującą w obiegu zamkniętym.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.