Eksperci wskazują standardy urządzeń dla programu „Czyste powietrze”
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) oraz Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) podkreślają konieczność przyjęcia odpowiednich standardów w zakresie urządzeń grzewczych mających podlegać dofinansowaniu w rządowym programie „Czyste powietrze”, którego start zapowiadany jest na najbliższy piątek.
W ramach programu „Czyste powietrze” finansowany ma być m.in. zakup i montaż efektywniejszych i bardzie ekologicznych źródeł ciepła w domach jednorodzinny – w tym pomp ciepła czy kolektorów słonecznych (dodatkowa możliwość to uzyskanie preferencyjnej pożyczki na fotowoltaikę).
SPIUG i PORT PC proponują stworzenie listy urządzeń spełniających wymagania programu wzorem niemieckiej listy BAFA czy listy opracowanej przez władze województwa małopolskiego.
Obie organizacje zauważają, że zamieszanie co do wyboru urządzeń grzewczych i stosowania kryteriów, jakie mają spełniać, może utrudnić efektywną realizację programu „Czyste powietrze”, a proponowane rozwiązanie zapewniłoby transparentność procedur przyznawania wsparcia dla poszczególnych inwestycji w zakresie doboru urządzeń grzewczych.
SPIUG i PORT PC proponują m.in., aby w programie uwzględnić – bez żadnych wyjątków – tylko kotły na paliwa stałe, które spełniają wymogi V klasy czystości według normy PN EN 303-5, a także zgodne z wymogami ekoprojektu i rozporządzenia ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe.
– Tego typu jednoznaczne postawienie sprawy pozwoli wyeliminować dotychczasowe praktyki panujące na rynku obchodzenia obowiązujących przepisów. Wielu polskich producentów zainwestowało w ostatnich latach dziesiątki milionów złotych w zmianę technologii, spełniając wymagania najwyższej klasy czystości, jednak w dalszym ciągu muszą walczyć na rynku z szarą strefą wprowadzającą do obrotu urządzenia nie spełniające obowiązujących przepisów, przez wykorzystanie różnych tricków i luk w postaci listy wyłączeń – komentują SPIUG i PORT PC, podkreślając, że tę zasadę należy połączyć z wymogiem dotyczącym spalanego paliwa.
Natomiast w zakresie kotłów gazowych i olejowych obie organizacje postulują wprowadzenie wymogów zgodnych z unijnymi przepisami, które jednoznacznie określają jakość urządzeń grzewczych mogących podlegać obrotowi na terenie Unii Europejskiej i w sposób jednoznaczny określają ich oznakowanie oraz sposób podawania parametrów technicznych.
Zgodnie ze wskazanymi w stanowisku unijnymi rozporządzeniami, każdy z producentów i dystrybutorów takich urządzeń ma choćby obowiązek podawania etykiety określającej klasę energetyczną.
SPIUG i PORT PC rekomendują wprowadzenie do programu „Czyste Powietrze” wymogu posiadania przez dofinansowywane urządzenia grzewcze klasy energetycznej nie niższej niż klasa „A”, a w przypadku pomp ciepła stosowanych do ogrzewania budynków – klasy energetycznej co najmniej „A+”.
Z kolei w przypadku kolektorów słonecznych, które również mogą podlegać dofinansowaniu w tym programie, proponowane jest przyjęcie certyfikacji Solar Keymar – stosowanej już we wcześniejszych programach dofinansowań prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma być kluczową instytucją również w programie „Czyste powietrze”. Ponadto w przypadku kolektorów zasadne jest – zdaniem SPIUG i PORT PC – przyjęcie kryterium uzysku energii, a nie ich powierzchni.
Obie instytucje podkreślają w końcu potrzebę kontroli, której brak „prowadzi do wielu zaniedbań, a nawet sytuacji patologicznych, gdy w niektórych programach wspierane są urządzenia nie posiadające podstawowych dokumentów takich jak karta produktu czy etykieta energetyczna”.
gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.