Uchwała antysmogowa dla całej Małopolski przyjęta
Podczas wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni przegłosowali uchwałę antysmogową dla terenu całego województwa. Bardziej restrykcyjne niż w całej Małopolsce i wprowadzone szybciej regulacje obejmą teren Krakowa.
Uchwałę antysmogową przyjęto jednogłośnie. „Za” było 33 radnych. To pierwsza w Polsce uchwała antysmogowa obejmująca całe województwo.
Zgodnie z przyjętą uchwałą antysmogową, na terenie Małopolski od 1 lipca zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno będzie musiało być sezonowane. Uchwała nie wprowadza całkowitego zakazu palenia węglem czy drewnem.
Ponadto, zgodnie z uchwałą antysmogową, instalowane na terenie Małopolski kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania tzw. ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 r. kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.
Jak informuje serwis prasowy Urzędu Miasta Krakowa, wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji – na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres został wydłużony do końca 2026 roku.
– Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły należące do trzeciej i czwartej klasy. To okres, jak podkreślają autorzy projektu, dłuższy niż ich żywotność. Teraz w ślady Małopolski może pójść województwo śląskie, gdzie trwają konsultacje społeczne podobnej uchwały. Te mają się zakończyć 6 lutego. Uchwała może wejść w życie już we wrześniu – informuje Polski Alarm Smogowy.
Bardziej restrykcyjne regulacje będą obowiązywać od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa, gdzie wejdzie wówczas w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.
– Mamy przełom w walce o czyste powietrze w Małopolsce. Bez nałożenia odgórnego wymogu wymiany „kopciuchów”, proces ucywilizowania ogrzewania domów zająłby dziesiątki lat. Pamiętajmy jednak, że uchwała to dopiero początek. Teraz należy się skupić na jej wdrożeniu – komentuje Marek Józefiak odpowiedzialny za kampanię antysmogową Polskiej Zielonej Sieci na Podhalu. – W najbliższych latach konieczne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego dla mieszkańców. Na dopłaty do wymiany pieców, zabezpieczono w Małopolsce 100 milionów euro z funduszy unijnych, ale potrzebne jest też dofinansowanie na ocieplanie domów jednorodzinnych, by mieszkańcy byli w stanie podołać kosztom ekologicznego ogrzewania. Polsce potrzeba narodowego programu termomodernizacji – dodaje.
W Polsce jest ok. 5 mln domów jednorodzinnych, w których mieszka ponad połowa Polaków (19,5 mln). Badania pokazują, że aż 7 na 10 domów jest ocieplonych słabo albo wcale, stąd powstaje problem tzw. ubóstwa energetycznego. Jak wskazuje Polska Zielona Sieć, mamy tu ogromne pole do poprawy, jednak – paradoksalnie – państwo nie wspiera termomodernizacji (czyli w dużym uproszczeniu: ocieplania) domów jednorodzinnych, choć robią to nasi sąsiedzi – Czesi, Słowacy i Niemcy. Polska Zielona Sieć dodaje, że z wieloletnich czeskich doświadczeń w tej dziedzinie korzystał NFOŚiGW, konstruując w 2015 r. program finansowy NFOŚiGW pod nazwą „Ryś”, który jednak został zlikwidowany przez obecny zarząd Funduszu.
red. gramwzielone.pl