Apel do premiera o skuteczniejszą walkę ze smogiem

W kończącym się sezonie grzewczym 6 mobilnych antysmogowych instalacji dotarło do 32 lokalizacji na terenie 9 województw. Pokazywały lokalnym społecznościom, jak zanieczyszczenia obecne w powietrzu osadzają się w ich płucach.
Kampania „Zobacz, czym oddychasz” trwała przez cały sezon grzewczy. Mobilne płuca ustawiane na 2 tygodnie w różnych lokalizacjach pokrywały się pyłem i – w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybierały grafitowy, a nawet czarny kolor. W ten sposób mieszkańcy każdego z miast mogli na własne oczy zobaczyć, czym w rzeczywistości oddychają.
Był to 6. sezon grzewczy, w którym PAS prowadził kampanię. W tym roku instalacje mobilnych płuc trafiły do gmin na prośbę ich przedstawicieli. W wielu miejscowościach biała materia filtrująca powietrze zmieniała kolor na czarny, uwidaczniając skalę problemu. Szczególnie podkreślano konieczność ochrony zdrowia dzieci, które są najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza.
Apel do premiera
Zakończona 6. edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) „Zobacz, czym oddychasz” zakończyła się przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – apelem do premiera Donalda Tuska. PAS zwrócił się do rządu o zwiększenie zaangażowania w poprawę jakości powietrza, szczególnie poprzez wsparcie termomodernizacji budynków oraz likwidację przestarzałych kotłów na węgiel i drewno, tzw. kopciuchów. W Polsce wciąż używanych jest niemal 2,5 mln takich urządzeń, co stanowi główną przyczynę zimowego smogu.
Podczas zakończenia kampanii rzecznik PAS Piotr Siergiej przypomniał, że na początku sezonu grzewczego organizacja apelowała o przyspieszenie działań antysmogowych, co znalazło się w umowie koalicyjnej. Tymczasem dwa tygodnie później program Czyste Powietrze, zapewniający wsparcie na wymianę kotłów i docieplenie domów, został zawieszony. Choć program zostanie wznowiony 31 marca, PAS zwraca uwagę na ograniczony budżet w wysokości 10 mld zł, co wystarczy na wsparcie jedynie 160 tys. gospodarstw domowych, podczas gdy wciąż około 2,5 mln domów korzysta z kopciuchów.
Organizacja zwróciła się do premiera z apelem o zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na wsparcie gospodarstw domowych, zwłaszcza tych najuboższych, w procesie transformacji energetycznej. PAS przypomina, że Polska ma jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie. Według raportów Europejskiej Agencji Środowiska Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz drugie w stężeniach pyłów zawieszonych. Skutki zdrowotne smogu są poważne – około 40 tys. osób rocznie przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza.
PAS podkreśla, że walka ze smogiem może przynieść wiele korzyści, w tym zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez ograniczenie zużycia importowanych nośników energii.
Kampania PAS
W ciągu 6 edycji kampanii instalacja mobilnych płuc znalazła się w ponad 170 miejscowościach, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na działania podnoszące świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza.
Wśród miast, które w tym roku odwiedziły instalacje mobilnych płuc, znalazły się: Zbuczyn, Kcynia, Racibórz, Myślenice, Nowa Ruda, Gromnik, Żmigród, Brzeszcze, Jednorożec, Ustroń, Stalowa Wola, Straszyn, Wrocław, Łomianki, Dąbrowa Górnicza, Kańczuga, Radzionków, Karpacz, Chełmno, Oborniki Śląskie, Żory, Aleksandrów Łódzki, Bochnia, Warszawa, Andrychów, Dąbrowa Chełmińska, Grójec, Bieruń, Sułkowice, Malanów, Nowy Targ, Dobrcz.
Partnerami kampanii byli m.in.: Allegro Foundation, Clean Air Fund, Fundacja Better Future, Grupa LuxMed oraz Tech To The Rescue, a patronat objęły: Edukacyjna Sieć Antysmogowa NASK, Tech To The Rescue, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza.
Z pełnym apelem PAS do Premiera Rządu RP Donalda Tuska można zapoznać się tutaj>>>
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Pracownicy PAS odpisywać nie potrafią ale pchają się do mediów. Tak jak każdy, kto mądrością nie potrafi zaistnieć. Warszawka ustawka.