UE wprowadzi bardziej rygorystyczne normy ochrony powietrza
Unia Europejska chce bardziej zadbać o zdrowie swoich mieszkańców. Nowe przepisy mają podwyższyć dopuszczalne normy zanieczyszczeń w powietrzu.
Porozumienie Parlamentu Europejskiego i państw Unii Europejskiej zakłada wprowadzenie nowych środków mających na celu poprawę jakości powietrza w UE – tak aby pozostające w nim zanieczyszczenia były mniej szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, ekosystemów i różnorodności biologicznej
Za nowymi przepisami w zeszłym tygodniu zagłosowało 381 członków Parlamentu Europejskiego, 225 było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.
Jak informuje Parlament Europejski, nowe przepisy określają bardziej rygorystyczne limity dla zanieczyszczeń o poważnym wpływie na zdrowie ludzi, w tym pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2).
W przypadku naruszenia nowych przepisów krajowych osoby dotknięte zanieczyszczeniem powietrza będą mogły podjąć działania prawne i otrzymać odszkodowanie, jeśli ich zdrowie zostało naruszone na skutek złej jakości powietrza.
Nowe unijne przepisy zakładają ponadto, że w miastach powstanie więcej punktów pobierania próbek jakości powietrza, a obecnie trudne do porównania wskaźniki jakości powietrza w różnych lokalizacjach na terenie Unii Europejskiej mają być jasne i publicznie dostępne.
Po głosowaniu w europarlamencie nowe regulacje muszą teraz zostać przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Jeśli tak się stanie, zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Państwa UE będą miały dwa lata na implementowanie nowych przepisów do krajowego prawa.
Nowe przepisy dotyczące jakości powietrza mają wejść w życie w 2030 r. Państwa członkowskie będą mogły jednak wnioskować o przesunięcie terminu wdrożenia nowych regulacji o maksymalnie 10 lat, jeśli spełnią określone warunki.
Według danych, które przytacza Parlament Europejski w komunikacie na temat nowych przepisów, zanieczyszczenie powietrza jest nadal główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej. Z zanieczyszczeniem powietrza jest związanych około 300 tys. zgonów rocznie na terenie UE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Zadbać o zdrowie mieszkańców ,wolne żarty ,chcą sciągać kasę z nałożonych dodatkowych kar.
Unijne normy nie obowiązują w bantustanie nad Wisłą. Miejscowe władze, zarówno centralne jak i samorządowe, mają w głębokim poważaniu zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców, bo głos brudasa w wyborach liczy się tak samo jak głos normalnego człowieka, a w bantustanie nad Wisłą akurat brudasy stanowią większość. Więc dalej będziecie widzieć, czym oddychacie.
Jak ktoś chce większości narzucać swoje zasady, to niech się wynosi albo cicho siedzi. To do SprzedawcyPV. Na szczęscie coraz więcej Polaków widzi, że Unia to nie żadna wolność tylko zniewolenie, nawet w PRL ludzie czuli się wolni w porównaniu z dzisiejszą Unią, która chce Polaków wydoić, której chodzi przede wszystkim o ściągnięcie kasy na to czego ludzie nie chcą. Ale póki jest jakaś w miarę demokracja to jest szansa odwrócić ten trend, albo chociaż spowolnić i nadać mu ludzkie zasady, a nie przymusowe stresowanie starych ludzi.
@Eurosceptyk – jak ktoś ogrzewa dom weglem i robi syf na całą okolicę to jest brudas i zwykły morderca. Jak można w środku XXI w. w środku Europy robić syf na pół osiedla albo calą wieś? Ktoś, kto tego nie rozumie jest takim samym syfiarzem, nie zasługującym na gram szacunku.