O tyle ograniczyły emisję CO2 firmy korzystające z energii z OZE Taurona

O tyle ograniczyły emisję CO2 firmy korzystające z energii z OZE Taurona
fot. Tauron

Tauron poinformował, że firmy i instytucje, które korzystają z jego odnawialnych źródeł energii, ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla o ponad 250 tys. ton. Dzięki energii wyprodukowanej w elektrowniach wodnych i wiatrowych spółki do końca roku ta wartość ma się zwiększyć do miliona ton.

Konsekwentnie powiększamy udział odnawialnych źródeł energii w naszym miksie energetycznym, tak aby w ramach Zielonego Zwrotu ograniczyć swoją emisyjność o prawie 80 proc., a jednocześnie móc zaoferować czystą energię większej ilości firm i instytucji. Do 2030 roku planujemy sześciokrotnie zwiększyć nasze moce zainstalowane w OZE – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Jak informuje Tauron, biznesowi klienci coraz chętniej sięgają po produkty EKO Premium, których energia jest w 100 proc. wyprodukowana  w elektrowniach wodnych oraz wiatrowych firmy. Tauron sprzedał w tym roku ponad 3 TWh energii z linii EKO dla biznesu. To dwukrotny wzrost wobec 2021 roku.

REKLAMA

System EKO Premium jest nadzorowany przez niezależną instytucję – Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii – której eksperci, poza sprawdzeniem źródła pochodzenia energii odnawialnej, badają także jego całościowy wpływ na środowisko naturalne.

Większe zainteresowanie zieloną energią

– Rokrocznie odnotowujemy większe zainteresowanie zakupem zielonej energii przez firmy i instytucje odpowiedzialnie podchodzące do prowadzenia biznesu i chcące przyczynić się do rozwoju OZE w Polsce – mówi Tomasz Lender, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży na rynku biznesowym Taurona. – Jak wskazują dane, dzięki korzystaniu z zielonej energii z Grupy Tauron nasi klienci biznesowi tylko w tym roku uniknęli emisji już ponad 250 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery. W całym 2021 roku było to ponad 700 tys. ton niewyemitowanego CO2 – podkreśla Lender.

W tym roku zielona energia pod szyldem EKO Premium trafiła między innymi do takich firm jak Toyota Motor Manufacturing Poland, Grupa Bosch, LOTTE Wedel, a także do Kopalni Soli „Wieliczka”.

REKLAMA

Wedel i Wieliczka również z OZE

Kopalnia Soli „Wieliczka” to nie tylko światowej klasy atrakcja turystyczna, ale także podziemne miasto, z całą niezbędną do funkcjonowania ponad 700-letniego zabytku infrastrukturą na powierzchni i w głębi ziemi, którego utrzymanie oraz zabezpieczanie wymaga całodobowego zasilania energią elektryczną. Sukcesywnie wymieniamy oświetlenie na energooszczędne, ale też przywiązujemy dużą wagę do źródła pochodzenia energii elektrycznej – mówi Paweł Nowak, prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA.

Jak dodaje Nowak, dzięki współpracy z Tauronem tylko w ostatnim roku nie trafiło do atmosfery ponad 10 tys. ton dwutlenku węgla.

Maciej Herman, dyrektor zarządzający Wedla, zauważa, że decyzja o korzystaniu (od 2020 roku) wyłącznie z energii odnawialnej jest dla jego firmy kolejnym krokiem ku zrównoważonemu rozwojowi i odpowiedzią na lokalne i globalne wyzwania z poszanowaniem środowiska. 

– Używamy energii elektrycznej dostarczanej przez Tauron, pochodzącej z elektrowni wiatrowych, co gwarantuje nam stałe zasilanie naszej siedziby, w tym produkcji, w 100 proc. z OZE. Dzięki temu w minionym roku obniżyliśmy emisje CO2 do atmosfery o 12 tys. ton – przyznaje Herman.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.