Czujnik czystości powietrza – pomoc w wyborze i zakupie

Czujnik czystości powietrza – pomoc w wyborze i zakupie

Czyste powietrze staje się niestety powoli towarem luksusowym. Coraz więcej miejsc w naszym kraju staje się toksyczne, wliczając w to także jakość i stan obecnego w nich powietrza. W rezultacie niemal każdej zimy największe polskie ośrodki miejskie zanurzają się w gęstym i niezdrowym smogu. By mieć pewność, że powietrze w Twoim miejscu zamieszkania lub pracy jest maksymalnie korzystne dla zdrowia, warto zainwestować w specjalne urządzenia do detekcji zanieczyszczeń.

Poniżej skupiamy się na detektorach powietrza, dzięki którym upewnisz się, że powietrze, jakim oddychasz, jest pozbawione szkodliwych pyłków oraz innych niepożądanych składników. 

Pomiar stanu powietrza – we własnym domu lub miejscu pracy 

REKLAMA

By mieć pewność, że zanieczyszczone powietrze nie wpływa na stan Twojego zdrowia, warto sięgnąć po specjalne detektory. Urządzenia takie zajmują się mierzeniem jakości powietrza obecnego w danym pomieszczeniu.

Ich działanie jest pod tym względem stosunkowo proste. Zasysają powietrze do wnętrza (korzystając w tym celu ze zwykłej pompy zasysającej), które następnie przechodzi przez specjalną wnękę pomiarową. W jej wnętrzu znajduje się fotometr laserowy lub inny element odpowiedzialny za dokładne zdiagnozowanie stanu powietrza.

Po dokonaniu oceny, wyświetlacz lub ekran LCD prezentują wyniki pomiarów. Niektóre detektory można połączyć z urządzeniami mobilnymi lub komputerem, na które będą przesyłać odczyty za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. 

Czujniki stanu powietrza mogą rozpoznać różne grupy zanieczyszczeń. Polecamy pod tym względem zapoznać się z ofertą czujników sklepu Botland pod linkiem: https://botland.com.pl/. Znajdują się w niej między innymi czujniki smogu, idealne do przeprowadzania pomiarów w regionach o obniżonej jakości powietrza.

REKLAMA

Możesz upewnić się jakie jest nasilenie pyłków zawieszonych – PM 10 oraz PM 2,5. Są to mieszaniny cząsteczek w formie aerozolu atmosferycznego. Składają się na nie niebezpieczne rakotwórcze substancje, metale ciężkie, furany, benzopireny, dioksyny. Dobrej jakości detektor nie powinien mieć problemów z ich zidentyfikowaniem. 

Niektóre modele czujników oferują także możliwość przeprowadzania dodatkowych pomiarów. Pomocne okazują się czujniki mogące zdiagnozować stopień stężenia CO2 w powietrzu, a także dokładnie zmierzyć jego temperaturę oraz stopień wilgoci. Mierniki wyposażone w funkcje higrometrów (wilgotnościomierzy) są popularne szczególnie w okresie zimowym. 

Kto korzysta z czujników stanu powietrza? 

Czujniki powietrza są wybierane przede wszystkim – choć nie wyłącznie – przez mieszkańców ośrodków miejskich. W dużych aglomeracjach stan powietrza jest statystycznie gorszy niż w regionach mniej zabudowanych. Duży wpływ na stan powietrza ma obecność ośrodków przemysłowych oraz spaliny emitowane przez uczestników ruchu drogowego. 

W przypadku mieszkańców małych miejscowości sytuacja wygląda zgoła inaczej. O wiele częściej źródłem smogu są niewłaściwe przyzwyczajenia grzewcze mieszkańców – którzy są skorzy do spalania w swoich kotłach paliw i materiałów niezbyt ekologicznych – takich jak węgiel, miał węglowy, śmieci. Niestety, powodowane przez to zanieczyszczenia okolic są nie mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia typowo miejskie, dlatego również mieszkańcy wsi i małych miasteczek sięgają po specjalistyczne urządzenia detekcyjne.

 

artykuł sponsorowany