Wkrótce mandaty za posiadanie kotła w Warszawie
W 2021 roku w Warszawie zlikwidowano 1445 kopciuchów, w tym 322 w budynkach należących do miasta. Prawie półtora tysiąca kotłów to duży postęp w porównaniu na rokiem 2020, kiedy to wymieniono tylko 783 sztuki. Do końca tego roku mieszkańcy Warszawy muszą jednak wymienić jeszcze 10 811 kotłów. Od 2023 roku za posiadanie takich urządzeń grzewczych w stolicy będą grozić kary.
Według najnowszych danych Urzędu Miasta Warszawa, na które powołuje się Polski Alarm Smogowy, w stolicy pozostało jeszcze do zlikwidowania 10 811 kopciuchów. Liczba ta może jeszcze nieco wzrosnąć, ponieważ dobiega końca inwentaryzacja warszawskich kotłów. W zasobach miasta wciąż pozostaje 479 komunalnych kotłów na węgiel i drewno.
Zgodnie z obowiązującą na Mazowszu Uchwałą Antysmogową wszystkie kotły, zarówno prywatne i miejskie, muszą zostać wyłączone z użytkowania do 1 stycznia 2023 r. Sankcją za posiadanie takiego kotła będzie mandat do 500 zł lub nawet grzywna sądowa do 5000 zł.
Od 2018 roku Warszawa wymieniała średnio 800-900 kotłów rocznie i dopiero w 2021 roku udało się podnieść tę liczbę prawie dwukrotnie. Łącznie w ciągu ostatnich pięciu lat ze stolicy zniknęły 4302 kotły. Licznik Kopciuchów wyświetlany na ekranie LED w centrum Warszawy pokazuje, że do zakończenia procesu wymiany pozostało tylko 326 dni.
– Widać pewien postęp w wymianie kopciuchów – mówi Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu – natomiast pojawia się pytanie czy w ciągu najbliższych jedenastu miesięcy Warszawa da radę zlikwidować prawie tysiąc kotłów miesięcznie. Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym podjęliśmy współpracę z UM Warszawa w ramach zespołu roboczego, w którym doradzamy i wspieramy miasto w działaniach antysmogowych. Do wdrożenia tych przepisów został niecały rok, jednak plany są ambitne, a postawa warszawskich urzędników zdecydowana – do końca 2022 roku wszystkie pozaklasowe kotły muszą zostać zlikwidowane.
W tym celu stołeczny ratusz zatrudnił ekodoradców, których zadaniem jest zebranie jak największej liczby wniosków o dotację na wymianę kotłów. By to zrobić, mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w programie gminnym oraz programie Czyste Powietrze. Niestety w 2021 roku zaledwie 57 kotłów wymieniono w ramach rządowego programu.
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę na brak szerokiej kampanii informacyjnej, dzięki której mieszkańcy mogliby dowiedzieć się, że mogą liczyć na pomoc finansową.
– Programy dofinansowania można ze sobą łączyć, więc istnieje możliwość pokrycia dużej części kosztów inwestycji z dotacji. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. To naprawdę bardzo atrakcyjne rozwiązania dla mieszkańców. Wiemy, że miasto zaproponowało wynagrodzenie „akwizycyjne”, które premiować będzie finansowo ekodoradców zbierających wnioski od mieszkańców. To bardzo motywujące i efektywne rozwiązanie – mówi Piotr Siergiej.
Licznik pozostających do wymiany kotłów umieszczony jest w centrum Warszawy, przy rondzie Dmowskiego, na ekranie reklamowym LED i wyświetla aktualizowane dane na temat liczby warszawskich kopciuchów oraz liczby dni, jaka pozostała do zakończenia ich wymiany. Ekranowi LED towarzyszy strona internetowa LicznikKopciuchow.pl, na której można dowiedzieć się o dostępnych dopłatach do wymiany kotłów i obowiązującej uchwale antysmogowej.
Kampania powstała z inicjatywy aktywistów inicjatyw: Warszawa Bez Smogu, Smog Wawerski i Polski Alarm Smogowy.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.