Kredyt z dotacją z Czystego Powietrza w kolejnych bankach. Jakie zasady?
W kolejnych bankach zostanie udostępniony kredyt na inwestycje polegające na termomodernizacji i wymianie źródeł ogrzewania w domach, który może zostać pomniejszony o dotację z programu Czyste Powietrze.
Klienci Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banku BPS mogą już składać wnioski o kredyt i jednocześnie wnioski o dotację w ramach programu Czyste Powietrze. – Dbamy o portfele naszych klientów, bo ekologiczne źródła ciepła to oszczędności na rachunkach za prąd i ogrzewanie rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie – komentuje Krzysztof Kokot, wiceprezes Banku BPS.
Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreśla, że włączenie Banku BPS i Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS do programu Czyste Powietrze, to szansa na dotarcie do potencjalnych beneficjentów dotacji w mniejszych miejscowościach, gdzie te banki mają swoje placówki. – Liczymy na jeszcze większe zainteresowanie ścieżką bankową w Czystym Powietrzu po włączeniu się banków spółdzielczych, które są najbliżej lokalnych społeczności – komentuje Paweł Mirowski.
Warunkiem uzyskania kredytu w BPS jest przeznaczenie co najmniej 95 proc. kwoty kredytu na realizację przedsięwzięć objętych programem Czyste Powietrze, a pozostałe 5 proc. na koszty związane bezpośrednio z programem.
Procedura ubiegania się o Kredyt Czyste Powietrze w BPS ma przebiegać analogicznie jak w przypadku innych kredytów gotówkowych, z tą różnicą, że równolegle z badaniem zdolności kredytowej klienta bank przeprowadza weryfikację pod kątem spełnienia kryteriów skorzystania z programu.
Wśród wymaganych dokumentów są m.in. odpis księgi wieczystej umożliwiający weryfikację danych dotyczących nieruchomości, na której realizowane będzie przedsięwzięcie, oświadczenia współwłaścicieli i współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z umowy o dotację, a takżę zaświadczenie z gminy potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego – w przypadku ubiegania się o podwyższony poziom dotacji do 37 tys. zł.
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej oraz pozytywnej weryfikacji wniosku o dotację klient ma podpisać z bankiem dwa dokumenty: umowę kredytową i wniosek o dotację. Następnie należy poczekać na decyzję właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – do 14 dni kalendarzowych.
Przedsięwzięcie finansowane kredytem należy rozpocząć nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o dotację w banku i zrealizować w ciągu 18 miesięcy. Rozliczenie dotacji ma następować w całości po zakończeniu inwestycji. Dotacja przeznaczana będzie na spłatę części kapitału kredytu.
W banku BPS Kredyt Czyste Powietrze jest oprocentowany na poziomie 7,2 proc. w skali roku, prowizja wynosi 4,5 proc., a RRSO 10,83 proc. Natomiast banki zaangażowane w Zrzeszenie BPS warunki finansowania mają ustalać indywidualnie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.