Ranking najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze

Ranking najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze
Peter Molnar, flickr cc

Polski Alarm Smogowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował ranking gmin, w których złożono najwięcej wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. W gminie, która została liderem, złożono 120 wniosków. Na końcu jest 31 gmin, w których nie złożono żadnego wniosku. Mam nadzieję, że już wkrótce dzięki punktom obsługi beneficjenta tworzonym w gminach tempo realizowanych w ramach programu inwestycji znacząco przyspieszy komentuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zestawienie obejmuje liczbę składanych wniosków w programie Czyste Powietrze w 2477 gminach w Polsce. Ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w drugim kwartale bieżącego roku i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

Liderem rankingu za drugi kwartał 2021 r. jest Chełmno z woj. kujawsko-pomorskiego. Spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z woj. śląskiego – w tym w pierwszej dziesiątce są 3 gminy z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego. Ponadto znalazło się wśród nich 13 gmin z woj. kujawsko-pomorskiego.

REKLAMA

– Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów, również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Inaczej zainteresowanie programem Czyste Powietrze wygląda w 31 gminach, których mieszkańcy nie złożyli ani jednego wniosku o dofinansowanie. To m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz. Również miasta wojewódzkie nie mają się czym pochwalić: Białystok – 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, Katowice – 66.

Polski Alarm Smogowy podkreśla, że na pierwszych 50 miejscach rankingu nie ma gmin z Małopolski i Mazowsza, mimo, że w tych województwach już od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania kopciuchów, czyli najbardziej emisyjnych kotłów na węgiel i drewno.

– Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Przykładem jest przywołany już Rybnik, w którym od początku funkcjonowania programu złożono aż ponad 3 tys. wniosków – to najwięcej w całym programie – dodaje przedstawiciel PAS.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski podkreśla, że gminy mogły skorzystać z dodatkowych zachęt, aby zaangażować się w realizację programu i zainteresować nim swoich mieszkańców.

REKLAMA

Z ostatniej szansy na zgłoszenia gmin do programu Czyste Powietrze skorzystało 108 gmin. Oznacza to, że punkty obsługi beneficjenta zostaną uruchomione w ponad 80 proc. gmin.

– Do 30 września można było podpisywać stosowne porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, co zagwarantuje zainteresowanym gminom korzystanie z pakietu finansowych zachęt: dofinansowania na uruchomienie i prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego programu Czyste Powietrze, refundację pieniężną za złożone wnioski z terenu danej gminy i wspomniane już premiowanie najbardziej aktywnych gmin – wylicza Paweł Mirowski.

Opublikowany ranking za drugi kwartał 2021 r. będzie brany pod uwagę przy pierwszym, rocznym podsumowaniu, które obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Najaktywniejsze gminy w tym rankingu otrzymają od NFOŚiGW bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych.

Dane na temat liczby wniosków o dofinansowanie z Czystego Powietrza składanych w poszczególnych gminach można sprawdzić na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking/ oraz czystepowietrze.gov.pl.

Łączna liczba wniosków o dotacje w realizowanym od września 2019 roku programie Czyste Powietrze na dzień 17 września 2021 r. wyniosła 316 944. Łączna kwota wnioskowanego dofinansowania – w poprzedniej, pierwszej edycji programu przyznawanego także w formie pożyczek – wyniosła 5,436 mld zł. Natomiast do 17 września wypłacono już dofinansowanie warte w sumie 1,919 mld zł.

Wyłącznie w sierpniu do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które zajmują się procedowaniem wniosków o dotacje z Czystego Powietrza, trafiło 16 558 wniosków o dofinansowanie, z czego 15 416 wniosków dotyczyło wymiany źródeł ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.