Ponad 212 tys. złożonych deklaracji nt. źródeł ogrzewania

Ponad 212 tys. złożonych deklaracji nt. źródeł ogrzewania
GeS, flickr cc

Z początkiem lipca wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków na potrzeby Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Każdy właściciel czy zarządca budynku będzie miał na to 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych do końca pierwszego półrocza 2021 r., a w przypadku źródeł uruchomionych po tym terminie na złożenie deklaracji będzie 14 dni. Niewywiązanie się z tych terminów może grozić grzywną do 5 tys. zł.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma gromadzić dane na temat budynków i lokali oraz eksploatowanych w nich: 1) źródeł ciepła, w tym zasilania z sieci ciepłowniczej, 2) źródeł energii elektrycznej, 3) spalania paliw, w rozumieniu art. 157a ust. 1 pkt 7 ustawy – Prawo ochrony środowiska, o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW

Ile deklaracji złożono w dwa miesiące po jej uruchomieniu? Jak przekazała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, na początku września było już złożonych ponad 212 tys. deklaracji.

REKLAMA

Deklarację na potrzeby CEEB można złożyć za pomocą formularza, w którym należy wpisać podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu.

Istnieją dwa formularze deklaracji. Jeden z nich dotyczy budynków mieszkalnych, natomiast drugi budynków niemieszkalnych. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej, wystarczy profil zaufany albo e-dowód.

Z kolei dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji online, istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej: osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie.

REKLAMA

Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także na stronie GUNB. Deklarację w wersji papierowej do systemu wprowadzi urzędnik z odpowiednimi uprawnieniami.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być gotowa do sierpnia 2023 r. Według szacunków GUNB znajdą się w niej informacje na temat około 5 mln budynków.

Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania budynków ma być pierwszym etapem budowy ogólnopolskiego systemu CEEB. 

W kolejnych etapach w ramach CEEB mają zostać uruchomione usługi dla obywateli, które mają przyczynić się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa. W dalszej części tego roku baza ma zostać uzupełniona o informacje na temat dofinansowania na termomodernizację czy wymianę źródeł ciepła pozyskanego dla konkretnych budynków.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.