Banki dołączają do Czystego Powietrza

Banki dołączają do Czystego Powietrza
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Łączny budżet, w ramach którego banki będę przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytów na przedsięwzięcia realizowane w programie Czyste Powietrze, wyniesie 1,5 mld zł.

Podpisane dzisiaj umowy między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkimi funduszami oraz pierwszymi bankami, otwierają drogę do zaangażowania się sektora bankowego w realizację rządowego programu walki ze smogiem Czyste Powietrze.

Banki, które jako pierwsze wprowadzą ścieżkę bankową towarzyszącą programowi Czyste Powietrze, to Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

REKLAMA

Udzielenie przez banki pierwszych kredytów z dotacją planowane jest w połowie tego roku.

Dostępne środki, w ramach których banki będą mogły obsługiwać wnioski o dotacje w Czystym Powietrzu – łącznie do 1,5 mld zł – rozdzielono proporcjonalnie, w oparciu o wolumen planowanej na lata 2021-2022 akcji kredytowej.

Banki będą miały możliwość elastycznego dysponowania przyznanym limitem w tym czasie.

Warunkiem przystąpienia do programu Czyste Powietrze było zapewnienie przez banki możliwości składania wniosków o kredyt w ramach programu w każdym województwie.

REKLAMA

Przygotowywana ścieżka bankowa w Czystym Powietrzu przewiduje też objęcie kredytów gwarancjami BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki tym gwarancjom banki mają proponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji polegających na termomodernizacji i wymianie źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Jak zapewnia NFOŚiGW, podpisane dzisiaj umowy gwarantują właścicielom domów jednorodzinnych dostęp do placówek bankowych w całym kraju, gdzie do dyspozycji będą przeszkoleni doradcy, którzy udzielą niezbędnych informacji i pomogą w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu w danym banku.

Ma to sprawić, że wnioskodawca załatwi wszystko w jednym okienku bankowym, ponieważ bank – po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę – prześle za niego wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wfośigw.

– Dołączenie banków do programu Czyste Powietrze jest kluczowe z punktu widzenia jego realizacji. To gigantyczny modernizacyjny program, który ma podnieść jakość powietrza i standard życia Polaków. Kolejny kanał dystrybucji – środków zwrotnych i bezzwrotnych – z pewnością przełoży się pozytywnie na ilość składanych wniosków. To kolejny krok w kierunku zmiany programu i realizacji zaleceń naszych partnerów – komentuje pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł.

NFOŚiGW zaznacza, że do uruchomienia oferty związanej z Czystym Powietrzem przez banki niezbędne jest zakończenie trwających jeszcze prac nad systemami IT, przeszkolenie doradców bankowych oraz uruchomienie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilanego środkami z NFOŚiGW, stanowiącego system gwarancyjny udzielanych przez banki kredytów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.