Ruszają prace nad ogólnopolskim spisem urządzeń grzewczych
Wczoraj powołany został komitet sterujący projektem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który będzie realizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego w latach 2020-2023. W ramach ZONE powstanie m.in. centralna ewidencja źródeł ogrzewania. Jej utworzenie umożliwia podpisana kilka dni temu przez prezydenta nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji.
Zadania komitetu sterującego projektem ZONE mają koncentrować się na koordynowaniu i monitorowaniu prac projektowych oraz proponowaniu nowych działań mających na celu ograniczanie smogu.
W skład komitetu wejdą przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej, pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem Bartłomiej Orzeł czy Adrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego.
Jak czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego na temat projektu ZONE, szkodliwe substancje powodujące smog mają największe natężenie w sezonie grzewczym, ponieważ w Polsce dominujący wpływ na jakość powietrza mają zanieczyszczenia wynikające z tzw. niskiej emisji, czyli spaliny emitowane w okresie zimowym z domowych palenisk.
GUNB podkreśla, że systemowa wymiana pieców węglowych – tzw. kopciuchów – jest trudna ze względu na brak informacji na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła w budynkach.
Rozwiązaniem ma być wdrożenie systemu informatycznego, który będzie zbierał i udostępniał dane o budynkach i wykorzystywanych w nich urządzeniach grzewczych.
W tym celu w ramach projektu ZONE powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która ma być aplikacją do gromadzenia i udostępniania informacji na temat tego, w jaki sposób ogrzewamy nasze domy.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) powstanie na mocy ustawy popisanej wcześniej w tym miesiącu przez prezydenta.
CEEB ma gromadzić dane na temat budynków i lokali oraz eksploatowanych w nich: 1) źródeł ciepła, w tym zasilania z sieci ciepłowniczej, 2) źródeł energii elektrycznej, 3) spalania paliw, w rozumieniu art. 157a ust. 1 pkt 7 ustawy – Prawo ochrony środowiska, o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.
Powszechny spis źródeł ciepła ma zostać przeprowadzony do końca przyszłego roku. Wykonana na potrzeby CEEB inwentaryzacja budynków zostanie połączona ze składaniem pisemnych deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania.
Cały proces będzie się wiązać z zobowiązaniem właścicieli lub zarządców budynków bądź lokali, którzy przed wejściem w życie nowych regulacji eksploatowali źródła ciepła lub spalania – kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, kuchnie węglowe – do złożenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta specjalnej deklaracji pisemnej o posiadaniu takich urządzeń. Dane z deklaracji zostaną wprowadzone do CEEB.
O ile podpisana ostatnio przez prezydenta nowelizacja ustawy o termomodernizacji wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, o tyle przepisy odnoszące się do utworzenia CEEB zaczną obowiązywać z dniem wdrożenia stosownych przepisów technicznych umożliwiających prowadzenie ewidencji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.