NFOŚiGW poszerza listę urządzeń w programie Czyste Powietrze
NFOŚiGW rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń instalowanych z dotacją z programu Czyste Powietrze. Lista posłuży też do potwierdzania osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji. Docelowo planuje się, że w 2021 r. w Czystym Powietrzu kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na utworzona w tym celu listę.
Udostępnienie „Listy zielonych urządzeń i materiałów” (ZUM) jest elementem nowej odsłony naboru wniosków w programie Czyste Powietrze, który jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 15 maja br.
Lista ZUM powstaje na bazie już funkcjonującej strony czyste-urzadzenia.ios.edu.pl i będzie zgodna z programem, w szczególności z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi.
Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła).
Nowością będą dodatkowe elementy: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe.
Aktualizacje listy mają być prowadzone do końca trwania programu Czyste Powietrze, czyli do 2029 r.
– Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań. To narzędzie, które na pewno zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację wniosków w programie, ale przede wszystkim przyczyni się, przez dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów, do redukcji emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw w sektorze komunalno-bytowym i trwałej poprawy jakości powietrza – zapewnia Dominik Bąk, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak informuje NFOŚiGW, lista ma eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich. Aby wpisać urządzenie/materiał na listę, wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszone w ogólnodostępnej bazie, która będzie miała charakter informacyjny i nie będzie rankingiem czy informacją handlową, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy.
Pomoc on-line ma przydać się nie tylko wnioskodawcom czy beneficjentom programu, ale też wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bankom czy innym partnerom programu w celu weryfikacji kwalifikowalności sprzętu i materiałów, które są objęte wsparciem w ramach Czystego Powietrza.
Za realizację zadania, w tym administrację i aktualizację bazy, odpowiedzialny będzie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, z którym NFOŚiGW podpisał aneks do umowy zawartej w lipcu 2019 r. na przygotowanie bazy danych urządzeń grzewczych.
Od wczoraj pod numerem telefonu 22 340 40 80 działa ogólnopolska infolinia programu Czyste Powietrze. Będzie można z niej korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.