Ponad 260 wniosków o dofinansowanie w pilotażu w Czystym Powietrzu

Ponad 260  wniosków o dofinansowanie w pilotażu w Czystym Powietrzu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Mieszkańcy dwóch gminpo jednej z województwa śląskiego i małopolskiego złożyli 262 wniosków o dofinansowanie w pilotażu realizowanym w ramach programu Czyste Powietrze, w którym można pozyskać fundusze na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

W pilotażu mającym pokazać, jak może wyglądać współpraca samorządów i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy realizacji programu Czyste Powietrze, wzięły udział gminy Zabierzów z województwa małopolskiego oraz Wilkowice z woj. śląskiego.

NFOŚiGW podkreśla, że obie gminy są położone w regionach charakteryzujących się wyjątkowo wysokim zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez tzw. niską emisję.

REKLAMA

W efekcie pilotażu prowadzonego przez dwa miesiące – od 7 stycznia do 7 marca – przygotowano więcej wniosków (262) niż mieszkańcy tych gmin złożyli samodzielnie wcześniej w ciągu 1,5 roku realizacji programu (184).

To wielki wspólny sukces NFOŚiGW oraz wójtów Zabierzowa i Wilkowic. Kompleksowe wsparcie informacyjno-doradcze, setki rozmów z mieszkańcami, którzy zostali ukierunkowani na właściwy sposób walki ze smogiem w swojej gminnej społeczności i przede wszystkim zaangażowanie samorządów jako lokalnych ambasadorów Czystego Powietrza to gotowy przepis na efektywną wymianę kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych w całej Polsce – mówi prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Finansowane przez NFOŚiGW działania informacyjno-doradcze kierowane do wszystkich mieszkańców Zabierzowa oraz Wilkowic zainteresowanych programem Czyste Powietrze objęły akcje promocyjne – ulotki, plakaty, strony www i media społecznościowe gmin, a także ogłoszenia parafialne na niedzielnych nabożeństwach, a także spotkania informacyjne z udziałem wójtów gmin i gminnych ekodoradców.

W czterech przeprowadzonych spotkaniach uczestniczyło blisko 1 tys. mieszkańców, ponadto z indywidualnych porad konsultantów miało skorzystać około 900 osób. Konsultanci pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

REKLAMA

NFOŚiGW wylicza, że 70 proc. wniosków złożono w gminie Zabierzów, a 30 proc. w gminie Wilkowice. Zabierzów jest dużo większą gminą, złożoną z 23 miejscowości, liczącą ponad 26 tys. mieszkańców i posiadającą ponad 8 tys. nieruchomości. Natomiast w gminie Wilkowice są 3 miejscowości, ponad 13 tys. mieszkańców oraz ponad 4 tys. nieruchomości, zatem stosunek złożonych wniosków jest adekwatny do wielkości tych dwóch gmin.

Rekomendacje z pilotażu posłużą do optymalizacji sposobu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu Czystego Powietrza.

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny podkreśla, że to właśnie samorządy są najbliżej swoich mieszkańców, znają ich potrzeby i trudności w uzyskaniu dofinansowania.

Połączenie wysiłków samorządów, NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, aby podnosić świadomość lokalnych społeczności w zakresie dbania o jakość powietrza, ma przełożyć się na liczniejsze grono wnioskodawców w programie.

Do tej pory do porozumienia w ramach współpracy przy realizacji programu Czyste Powietrze przystąpiło ponad 650 gmin.

W najbliższym czasie ma wystartować nowa edycja programu Czyste Powietrze. Więcej o zmianach w artykule: Nawet 37 tys. zł dotacji na pompę ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.