PGNiG włącza się do programu Czyste Powietrze
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały porozumienie o współpracy w realizacji programu Czyste Powietrze. Celem jest przede wszystkim usprawnienie procesu przyznawania dofinansowania na wymianę ogrzewania na gazowe. W kolejnym kroku możliwe jest włączenie się oddziałów PGNiG w obsługę beneficjentów programu.
Dzięki porozumieniu NFOŚiGW uzyska wgląd do informacji o dostępie do sieci gazowej konkretnej nieruchomości, co przyspieszy weryfikację wniosków w programie Czyste Powietrze.
W planach są też inne wspólne działania – przyjmowanie wnioskodawców w punktach obsługi klienta PGNiG oraz objęcie nowych użytkowników gazu systemem świadectw efektywności energetycznej. Szczegóły tych ustaleń mają być gotowe pod koniec marca tego roku.
Piotr Woźny, szef NFOŚiGW, zapewnia, że włączenie się PGNiG do programu Czyste Powietrze przełoży się na usprawnienie weryfikacji składanych wniosków umożliwiając wojewódzkim funduszom ochrony środowiska szybsze podejmowanie decyzji o przyznaniu dotacji.
– Krótsza droga do wymiany starych pieców to duża korzyść dla beneficjentów, która przyczyni się również do poprawy jakości powietrza w Polsce – zapewnia Piotr Woźny.
– Pracujemy nad poszerzeniem kanałów dystrybucji środków rządowego programu Czyste Powietrze. To realizacja rekomendacji Banku Światowego oraz ustaleń z Komisją Europejską. To również wykonanie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim exposé w listopadzie 2019 roku podkreślał konieczność intensywnego dalszego rozwoju programu – dodaje szef NFOŚiGW.
W wyniku porozumienia PGNiG będzie uczestniczyć w procesie weryfikowania dostępu do sieci gazowej nieruchomości objętej dofinansowaniem dla beneficjentów programu Czyste Powietrze. Tym samym wesprze fundusze wojewódzkie zaangażowane operacyjnie w realizację programu.
Strony porozumienia wyraziły też wolę rozszerzenia współpracy przy realizacji programu o możliwość włączenia sieci sprzedaży PGNiG w proces obsługi beneficjentów składających wnioski o dofinansowanie instalacji gazowego systemu grzewczego.
NFOŚiGW oraz PGNiG Obrót Detaliczny mają opracować szczegółową koncepcję rozwoju współpracy do 31 marca br.
– Bardzo nam zależy, aby oprócz możliwości zaangażowania w program Czyste Powietrze sieci placówek PGNiG, włączyć do naszych wspólnych działań kwestie związane z objęciem nowych użytkowników gazu systemem świadectw efektywności energetycznej – komentuje Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.
Wcześniej PGNiG uruchomił program „Dofinansowanie nawet do 3000 zł” – akcję wymiany starego źródła ciepła na ekologiczne, gazowe. Z tej możliwości skorzystało ponad 12 tys. gospodarstw domowych, a łączna kwota dofinansowań wyniosła ponad 16 mln zł.
Od trzech lat prowadzony jest program „Przełącz się na gaz”, realizowany we współpracy z samorządami – osoby zainteresowane wymianą źródła ciepła na kocioł gazowy otrzymują darmowy kosztorys oraz doradztwo w zakresie zmiany systemu ogrzewania, w tym pomoc w załatwieniu formalności.
Natomiast w ubiegłym roku PGNiG zapoczątkowało działalność w obszarze OZE i uruchomiło ofertę partnerską „Fotowoltaika dla firm”, która obejmuje kompleksową realizację inwestycji w zakresie doboru technologii oraz przyłączenie instalacji solarnej do sieci dystrybucyjnej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.