Nowy model współpracy z samorządami przy „Czystym Powietrzu”

Nowy model współpracy z samorządami przy "Czystym Powietrzu"
NFOŚiGW

Finansujemy projekt pilotażowy, realizowany wspólnie z władzami gmin Zabierzów i Wilkowice, mający na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu Czyste Powietrze  informuje prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. W pilotażu chcemy wypracować optymalny model współpracy z samorządami w Czystym Powietrzu. Dzięki temu przyczynimy się również do pojawienia się zielonych kropek w obwarzanku Krakowa, jako że Zabierzów to jedna z gmin metropolii krakowskiej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ocenia, że doświadczenie zebrane przy dotychczasowej realizacji programu Czyste Powietrze pokazują, że potencjalni beneficjenci potrzebują profesjonalnego doradztwa, a nawet poprowadzenia ich niemal za rękę przez procedurę prawidłowego wypełnienia i złożenia wniosku o dofinansowanie.

Dlatego NFOŚiGW ma sprawdzić, jakie rezultaty przyniesie takie kompleksowe wsparcie.

REKLAMA

Nowe rozwiązanie testują mieszkańcy dwóch gmin wybranych do pilotażu ze względu na ich położenie i charakterystykę. Zabierzów w woj. małopolskim i Wilkowice w woj. śląskim to gminy wiejskie – z przeważającą zabudową jednorodzinną – usytuowane na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.

Dwumiesięczny pilotaż – realizowany na podstawie umowy z firmą pomagającą przy wypełnieniu wniosków o dofinansowanie – rozpoczął się w pierwszej połowie stycznia. Bezpłatne działania informacyjno-doradcze kierowane są do wszystkich mieszkańców Zabierzowa oraz Wilkowic zainteresowanych programem Czyste Powietrze.

REKLAMA

Obejmują one: po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, dyżury konsultacyjne, a nawet doradztwo w indywidualnych domach. Konsultanci Czystego Powietrza będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska (Kraków i Katowice).

W ten sposób pozyskamy dodatkowych beneficjentów, którzy ze względu na brak wiedzy, obawę przed formalnościami czy brak mobilności do tej pory nie skorzystali z programu – wyjaśnia szef NFOŚiGW. – Wyciągniemy też wnioski, czy ten sposób działania przyniesie wymierne korzyści, czyli wzrost liczby składanych wniosków.

Do tej pory do porozumienia w ramach współpracy przy realizacji programu Czyste Powietrze przystąpiło ponad 630 gmin. Rekomendacje z pilotażu NFOŚiGW posłużą do optymalizacji sposobu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu programu.

Prezes Piotr Woźny podkreśla, że to właśnie samorządy są najbliżej swoich mieszkańców, znają ich potrzeby i trudności w uzyskaniu dofinansowania, ale trzeba połączyć siły JST z Narodowym i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, aby podnosić świadomość lokalnych społeczności w zakresie dbania o jakość powietrza, co przełoży się na liczniejsze grono wnioskodawców o środki w programie Czyste Powietrze.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o