PAS: nowy próg alarmowania o smogu nadal zbyt wysoki

PAS: nowy próg alarmowania o smogu nadal zbyt wysoki
Polski Alarm Smogowy

Minister środowiska obniżył progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. W tym sezonie grzewczym alarm smogowy ogłaszany będzie przy poziomie dwa razy niższym niż wcześniej. Polski Alarm Smogowy podkreśla, że to tylko częściowe spełnienie jego postulatów, a nowy poziom wciąż odbiega od rekomendacji Ministerstwa Zdrowia.

Polski Alarm Smogowy tłumaczy, że poziom alarmowy oznacza, że po przekroczeniu określonej wysokości stężenia pyłu PM10 instytucje państwowe i lokalne zobowiązane są podjąć natychmiastowe działania zaradcze obniżające groźne stężenie pyłów.

Od siedmiu lat próg alarmowania wynosił 300 ug/m3. Polski Alarm Smogowy, który od kilku lat walczy o ostrzejsze normy, komentuje, że był to poziom tak wysoki, że w niektórych latach w Polsce praktycznie nie występował.

REKLAMA

Nowy, obniżony próg 150 ug/m3 ma skuteczniej ostrzegać społeczeństwo przed zagrożeniami wynikającymi z zanieczyszczonego powietrza.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, podkreśla, że pierwszy apel o obniżenie progów alarmowania PAS wystosował już 4 lata temu.

REKLAMA

– Cieszę się, że minister Kowalczyk dostrzegł nasze starania i częściowo przychylił się do naszych postulatów. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy powinni unikać wysokich stężeń zanieczyszczenia powietrza. Teraz alarmy smogowe będą pojawiać się przy stężeniach 150 ug/m3, czyli będziemy słyszeć o zanieczyszczeniu powietrza częściej – komentuje Andrzej Guła.

Lider Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla przy okazji konieczność wzmożenia działań antysmogowych ze strony Ministerstwa Środowiska – w tym poprzez poprawę programu Czyste Powietrze, który Guła określa jako „dysfunkcjonalny”.

PAS apeluje ponadto, aby minister środowiska w zakresie alarmu smogowego przychlił się do rekomendacji ogłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia, które postulowało przyjęcie poziomu 80 ug/m3, czyli obowiązującego obecnie we Francji czy Włoszech.

Obecnie przy progach alarmowania wynoszących 150 ug/m3 konieczne jest określenie ścieżki dojścia do progu docelowego, jakim jest 80 ug/m3. Istotną kwestią jest również to, jak zareagują instytucje państwowe na informacje o zagrożeniu. Konieczne jest wysyłanie ostrzeżeń o smogu przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz informowanie o alarmach przez telewizję lokalną i publiczną – wskazuje Polski Alarm Smogowy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.